Първата задача е да се обработи раната! Помислете и за ваксина!
Ако станете жертва на улично куче и бъдете ухапани, първото нещо, което трябва да сторите, е да измиете раната с вода и сапун, ако е голяма – и с йод.
За да бъдете сигурни, че няма да се стигне до развитието на тетaнус, най-добре е да посетите лекарски кабинет, където поставена ще ви бъде ваксина.
Ако налице е дори минимално съмнение, че ухапването е дошло от страна на куче, болно от бяс, след изпращането на пострадалия в специализиран лечебен център, където поставена трябва да бъде специална противобясна ваксина. Решението дали е необходима имунизация срещу бяс е добре да бъде взето от лекаря, който първоначално е обработил раната, ако това не е сторено в извънболнични условия.

Необходимостта от специализирано мнение се крие в това, че успешният имунизационен цикъл срещу бяс се провежда в период от 10 до 30 дни, като най-рано на втората седмица след стартирането на курса, имунитетът е придобит.
На опасността от заразяване с бяс трябва да се обърне особено внимание, тъй като това е възможно най-тежкото усложнение за човека.
При заразяване с коварната болест, поразена е централната нервна система, която започва да се намира в състояние на превъзбуда скоро след ухапването.