Билките маточина, босилек и лайка, спадащи към етерично -маслената група растения, са известни при лекуване на коремни възпаления, придружени метеоризъм и колики.
Такива растения се използват за създаването на множество видове чайове, запарки, гаргари и участват в изграждането на редица болкоуспокояващи лапи. Ние ще ви предложим рецепти за четири такива билки, които могат да ви помогнат да преодолеете проблеми като хрема, гадене, мигрена, храносмилателно натоварване,възпалителни действия в организма и други.
Лайката– за лечебните ѝ цели се използват нейните цветове. Те са наситени на етерично масло с голямо съдържание на парафин и различни видове киселини.
Лайката има силно противовъзпалително действие. Външно се прилага за промивки на раздразнена лигавица на очите, половата система и има успокоително действие при лечението на хемороиди.
Има благотворен ефект при възпалителни действия и камъни в отделителната система. При лекуване на дихателните пътища се употребява под формата на инхалации, промивки и на гаргара.
Рецептата която ви предлагаме има успокоително действие за организма- 5 супени лъжици лайка се заливат с половин литър вода и след като престоят 8- 10 часа се прецеждат.За да има необходимия ефект отварата е необходимо да се консумира продължение на два дни, като се разпределя на равни количества.
Гледичия– листата на тази билка се използват най- често при спастични болки и колики, за облекчаване на язвени заболявания на стомаха, бронхиална астма.
Плодовете, заедно с обвивката спомагат при хроничен запек и имат слабително действие. Приготвя се запарка винаги и само от млади листа, като препоръчителната доза за деня е една чаена лъжица листа на 250 милилитра вода.
Маточина– има болкоуспокояващо и спазмолитично действие на организма.
Ободрява и енергизира.

Използва се за възбуждане на апетита и подобрява действието на храносмилателната система и стомашно-чревния тракт.
Използва се като запарка, приготвена от четири супени лъжици от билката, залята с половин литър гореща вода. За промиване на рани и външно прилагане се прави двойно концентрирана запарка.
Босилек– съдържа множество етерични и горчиви масла, танини, минерални соли. Той има антисептичен, болкоуспокояващ, противовъзпалителен ефект . Препоръчва се при инфекции и възпалителни процеси на отделитлните и дихателни пътища, при силна преумора и тежка депресия. Употребен в големи дози е токсичен.
Кожно се прилага за налагане при раздразнения и отоци. Сок от листа на босилека се използва при възпаления на ухото, както и при бавно заздравяващи и трудно зарастващи рани.
Прилага се като отвара приготвена от една супена лъжица от изсушената билката на една чаена чаша вода, която трябва да се консумира в продължение само на един ден.
Непременно вижте и ТОВА: