Обгрижването на зъбите и венците в устата, като цяло е трудно начинание, свързано с редица погрешни мнения и митове, които най-добре да развенчаем за да не ставате и вие техни жертви.
Първото от тези погрешни вярвания е че използването на клечки за зъби е напълно безвредно!
Да, така е, но само и единствено използването на специално произведени за целта клечки за зъби които няма да разранят чувствителното пространство между зъбите което е осеяно с жизнено важни папили и ще избегнете неприятните възпаления. Конеца за зъби или специална четка също са угодни варианти за почистване на остатъчни късчета храна от междузъбното пространство.
Мит номер две – култа към четки за зъби с твърд косъм.Всъщност те изобщо не са по ефикасни в борбата срещу образувалата се плака и оцветявания на зъбите. Напротив! Тази четка е твърде груба и може да доведе до износване на зъбния емайл и свиване на венците ви, което води до оголване на зъбния корен. Меката или средно твърда четка са по подходящи за употреба, а и по щадящи към зъбите ви.
Третата често допускана грешка е че причината за лош дъх се корени в стомаха, а всъщност в деветдесет на сто, се крият в устната кухина.Основните причини за това най-често могат да бъдат заболявания на венците, недобра устна хигиена и твърде много налепи по езика.Прегледа при дентист ще ви помогне да откриете и отстраните причината.
Четвъртото погрешно схващане е много често срещано-ако венците кървят, зъбите не бива да се мият.А всъщност, ако четката ви не е прекалено твърда то кървенето им е признак за наличието на някакво заболяване по венците, което може да се премахне единствено ако бъде лекувано.Здравите венци не кървят!
Мит номер пет с който се сблъскваме е свързан със заболяване на венците наречено пиорея, което се характеризира със загнояване.Повечето хора с пиорея смятат, че техните зъби са безвъзвратно изгубени.При правилно проведено лечение зъбите спират да окапват, и то често води до задържане на останалите зъби.
Последния и най-често срещан мит – ако нямате болка във венците, значи не се нуждаете от лечение, но липсата на такава не означава на сто процента, че при вас всичко е наред. Напротив! В ранния си етап парадонтозните изменения могат да протекат без остро забележими знаци и да останат незабелязани от вас. Именно затова профилактичните прегледи при зъболекар са за препоръчване и трябва да бъде погледнато на тях като на необходимост.