♠ Перорални форми на хиалурон (хиалуронова киселина) ♠ Таблетки/ капсули ♠ За какво са ♠ Как работят ♠ Как се пият, дозиране ♠ Противопоказания ♠ Аптечни продукти с цени
Още в текста: ♠ Хиалурон за пиене (ампула) ♠ За стави ♠ За кожа ♠ Хиалуронова киселина в храни
Хиалуронова киселина днес фигурира в състава на много козметични средства и всички я хвалят като спасение за младостта. Потребителки се хвалят, че ги е спасила от бръчки, от разтегнатата кожа или че са осъществили дълбоко хидратиране.
И всичко това се случва особено ефективно и скоростно, ако се приема хиалуронова киселина вътрешно, на таблетки.
Какво е това?
Хиалуронова киселина е вещество, синтезиращо се в нашия организъм и е необходимо за еластичността на кожата, тъй като влиза в нейното междуклетъчно пространство. Влияе на ставите ни, тъй като е компонент от „смазващата“ ставните тъкани течност. Трябва още за нашето добро зрение, защото участва в състава на стъкловидното тяло. И за повишаване на нашата мускулна и умствена активност.
Уви! С възрастта естественото количество хиалуронова к-на в тялото ни намалява и ние започваме да стареем.
На всеки човек, колкото и да му е чужда суетата, му се иска да задържи остаряването, да го отложи. А ако е възможно – по прост и естествен начин, защо не.

Перорален прием на хиалуронова кисела: на какво да разчитаме?
На пръв поглед няма нищо сложно: пий хапчета с хиалуронова к-на и остани за по-дълго млад и красив. Но, не става така. Процесът има свои особености, които ще разгледаме тук.
Хиалурон на таблетки/ капсули
Процедурите с хиалуронова к-на имат добра репутация. Неотдавна разработчиците направиха още една крачка напред, като разработиха препарати с хиалурон за вътрешен прием. Производителите обещават уникален ефект от приложението на такава форма. Дали е истина?
Какво представляват препаратите?
Съдържание на статията:
Таблетките и капсулите с хиалуронова киселина се изписват за здравето и красотата на кожата, но и имат ред медицински показания като подобряване на функционалността на зрението, сърцето и съдовата с-ма и най-вече – на ставите.
Продуктите с хиалурон се водят био добавки, те не са лекарства, но все пак е за предпочитане да бъдат изписани или поне консултирани със специалист.
Принцип на действие
За тялото хиалуроновата киселина представлява своеобразна молекулна „гъба“, която задържа влага в клетките и способства изработването на колаген и еластин. Благодарение на това тъканите запазват еластичност, гъвкавост и жизненост.
С възрастта нивото на този жизнено важен за доброто състояние на тъканите елемент намалява. И в даден момент това става видимо. Затова са изобретени добавки за попълване на дефицита от хиалурон.
В таблетирана форма киселината има същата формула, както и в течен вид. Но тя работи различно. В отличие от инжекционните препарати, които притежават локален ефект, пероралните препарати работят комплексно – те се отразяват на всички тъкани в тялото по равно.

Инжекция или хапче? Сравняваме!
Вижте и тези свързани публикации. Текстът продължава и след тях!
Ефект от пероралния прием на хиалурон:
- Възстановяване на смазочния материал в ставите, благодарение на което изчезва хрущенето;
- Нормализиране на водния баланс в меките такани и кожно покритие;
- Подобряване на зрението (хиалуронът първо е намерен в стъкловидното тяло на очната ябълка още през 1934 г.);
- Възобновяване на изработването на колагенови и еластинови влакна и закрепването им в необходимите зони.
Специалистите предупреждават, че при вътрешен прием не може да се очаква бърз козметичен ефект, както се случва с локалното приложение. Но този подход е различен – той гарантира на тялото не само добър външен вид, а вътрешно здраве – стабилно и системно.
Кога ще видим ефект?
Тук големи обещания не се дават. Резултатите се очакват след 3-4 месеца от старта на прием на таблетките.
Показания за перорален прием
Активните добавки с хиалурон се препоръчват от 30 години, за да започне деликатното поддържане на тялото. Това касае козметичните ефекти.
Медицински показания за прием на хиалурон са:
- Онкологични заболявания – действащото в-во помага за възстановяване на клетките;
- Възрастови изменения в работата на жизнените системи;
- Патологии на двигателния апарат, най-вече при влошаване на ставите и вътреставните торбички;
- Възпалителни процеси;
- Зрителни заболявания като сухо око, патологии на роговицата и др.;
- Нарушен воден баланс в тялото;
- Увяхване и сухота на кожните тъкани, открояване на дълбоки и мимически бръчици;
- Увреждания на кожата при пилинг и други агресивни въздействия;
- При травми и в период на рехабилитация.
Преимущества на пероралните форми
Те могат да съдържат високомолекулярна киселина, която овлажнява в дълбочина. Приемът е лесен – най-често 1 път на 24 ч.
Как се приема?
Минималният курс е 30 дни, като вместо да се удължава, той се мултиплицира, колкото е необходимо. Между курсовете се осигурява почивка.
Таблетката/ капсулата се приема по време на хранене, като се поглъща с вода.

Такъв резултат се постига почти мигновено с инжекция и за 3 и повече месеца – чрез перорални и локални гелообразни форми
Особености на приема
Съчетаването на хиалурон с витамин С подобрява усвояването. Терапията се подкрепя от приема на големи количества вода – примерно ок. 3 л. В количеството не се считат сокове и други течности, освен чиста питейна вода.
Резултати от приема
Хиалуронът има свойството постепенно да се отлага в организма, затова той действа още дълго, след прекратяване на курса. Очаквани резултати са подобряване на състоянието на ставите, възстановяване на повредени тъкани, на зрението и цялостно хидратиране.
Главно въздействие на хиалурона е противодействие на възрастовия фактор. Укрепва се контурът на лицето, намалява количеството на бръчките, както и тяхната дълбочина.
Противопоказания
и странични ефекти
Като всяка активна добавка, и хиалуроновата к-на има свои противопоказания. Към тях се отнасят:
- Алергия и индивидуална непоносимост;
- Бременност и период на лактация;
- Повишено съсирване на кръвта;
- Автоимунни патологии;
- Инфекции и възпалителни процеси;
- Прием на несъвместими лекарства.
Странични ефекти не са установени, но е възможно влошаване на самостоятелния синтез на хиалуронова к-на от организма.
Тъй като киселината има противопоказания, добре е приемът й да се консултира със специалист.
Указания за дозиране
Взависимост от производителя и медицинските показания хиалуроновата киселина на таблетки се приема 1, 2 или три пъти в рамките на деня по 1 брой.
Продължителността на терапията се разчита от 1 до 3 месеца.
Когато избирате конкретен препарат, погледнете какво е съдържанието на активното вещество в една таблетка. В някои то е 120 мг, а в други – 150 мг. Разликата между тях не е съществена, но трети вид съдържат едва 70 мг. Очевидно приемът трябва да се съобрази с тези големи разлики.
Биодобавките с хиалурон, които имат по-малко активно вещество, са по-евтини и на пръв поглед изгодни, но от тях се взема повече, примерно трикратно на ден. Освен че крайната цена вече не е така ниска, многократният прием ни и затруднява.
Съдържание и особености
По препоръка на специалист може да се вземе и добавка с комбинирано съдържание на витамин С, Q-10, колаген и хиалурон. Съвкупността от тези компоненти осигуряват по-активно и категорично въздействие върху тялото. Такива продукти са целесъобразни, ако задачата е подкрепа за кожата.
Особено мнение
Мненията за хиалуроновата киселина на таблетки са диаметрално противоположни. Според едни автори пераралният прием е супер. Според други е обратното – хиалурон на хапчета въобще не действа.

Някои специалисти отхвърлят всякакви други форми, освен инжектирането в дълбочина
Защитниците на втората теза изтъкват, че по този начин хиалуронът не успява да се усвои – защото има голяма молекулярна маса и защото е обикновен полизахарид. Попадайки в устната кухина и стомаха, той се разгражда на захар, поради което няма как да попадне в кожата и да окаже онези ефекти, които иначе са й присъщи.
Така, за едни специалисти таблетираният хиалурон е възможно най-добрата форма, а според други – абсолютна спекулация, безполезно и дори опасно занимание.
Опасности
Доводите на противниците на пероралния прием на хиалуронова к-на са, че това вещество трябва да се изработва от организма. Когато тялото привикне да го получава наготово, от допълнителни източници, то просто може да престане да го синтезира в достатъчно количество.
За да не се влезе в подобен процес на саморегулация, препаратите с хиалуронова киселина се подават на курсове, като между тях се осигурява достатъчно дълго прекъсване (минимум 1 месец).
Видове и цена
Киселината, произведена на таблетки, е еднаква по състав при всички производители. Аптечните продукти се отличават единствено по количеството, включено в една таблетка.
Цената тук доста зависи и от марката. По-скъпи са продуктите на известните в сектора производители като Джароу, GNC, Солгар и др. Но на пазара има достатъчно предложения, с разнообразни цени и възможност за избор. Доверете се на любим производител на био добавки или сравнете брой таблетки/ капсули в опаковка и съдържанието на хиалурон в един брой спрямо дадената цена.
Най-голямо количество хиалурон има в Хидраплениш – продукт на известните Nature’s way. Една капсула обема 500 мг. Опаковките са по 60 броя на с-ст 69.12 лв.
Ето някои други продукти, без да сме изчерпателни.
Хиалурон на таблетки/ капсули:
- На Neocell – 60 бр. Х 100 мг, 87.29 лв;
- На Д-р Грийн – 30 бр. Х 50 мг, 17.78 лв;
- На Holland Barrett с вит.С – 30 бр. Х 20 мг, 28.98 лв;
- На Виридиан – 30 Х 100 мг, 44.38 лв;
- На GNC – 30 Х 150 мг, 60.03 лв;
- На Биовеа – 30 Х 40 мг, 25.53 лв;
- На Хая лабс – 30 Х 40 мг, 24.02 лв;
- На Нау фудс – 60 Х 100 мг, 77.02 лв;
- На Биохерба – 60 Х 50 мг, 44.01 лв;
- На Солгар с хондроитин, колаген + др. – 60 бр, с-ст 75.93 лв;
- На Джароу Формулас – 60 Х 100 мг, 52.03 лв;
- На Хелт Ейд – 30 Х 55 мг, 28.38 лв.
Двойно и тройно повече са продуктите, в които хиалуронова к-на е комбинирана с колаген от риба, ракообразни или друг, с хондроитин, витамини (главно С).
За формите и продуктите с хиалурон е дадено още и ТУК: Предложения от Солгар, маски за лице, филъри и други продукти с хиалурон.
Ампули за пиене
(кои са хубави, цена)

Течни форми на хиалур. киселина
Този тип продукти представляват хиалуронова киселина за пиене – отново перорална форма, но в течен вид. Предлагат се на ампули, което предполага еднократни дози.
Какво се предлага на нашия пазар:
- Хиалурген за стави, при болезненост, оток, за подвижност и др. – 50 мг хиалурон в 1 ампула, дозиране: 1 на ден. С-ст 35.02 лв. за опаковка от 10 бр.;
- Артилейн против износване на стави – комбиниране на колаген и антиоксиданти с 25 мг хиалурон. Против болки, за смазване на ставите и др. показания. Дозиране: 1 на ден. С-ст 54.53 лв за 15 бр.;
- Бонген ампула за ставен апарат – с вит. С за подобрено усвояване. Дозиране: 1 на ден, директно изпиване. С-ст 36.02 лв за 10 бр;
- Ревитрол – лутеин, колаген, цинк, витамини и др. съставки за окото и кръвоснабдяването му, при лутеинов дефицит. Дозиране: 1 на ден, директно пиене. С-ст 23.02 лв за 10 бр.
Друга форма: саше на Джеймисън – Артримин за кости, стави, при спортни травми и др. Разтваря се в 200 мл вода, като напитка. Съдържание на хиалурон – 300 мкг. С-ст 48.48 лв за 10 бр.
Лекарства с хиалурон разглеждаме ТУК: Хиалуронова киселина за стави. Ставиен на капсули. Лекарства за кожа. Хиавита на Актавис и други. За мазане и филъри
Храни, съдържащи хиалурон
Балансът на хиалурон в тялото може да се поддържа с помощта на правилно хранене и застъпване на съдържащи го храни. Ако те периодично постъпват в тялото, то повишава естествената си защита и редовно хидратира клетките си.
Чудесното вещество се намира в обичайни храни, но за жалост количеството му е твърде минимално. Повечко хиалуронова киселина ще открием в месните продукти и черния дроб. Лоша новина за отказалите този тип хранене. Те могат да се възползват от нишестето, което е приносител на значимо к-во. За целта се приемат зеленчуци, богати на нишесте – например картофи.
Храни с хиалурон натрий
- Месо, субпродукти, кости и хрущяли, сухожилия (особено птиче месо);
- Нишесте (картофи);
- Соеви продукти;
- Животински продукти;
- Червено вино (и домашно).
Най-голямо количество хиалуронова к-на се съдържа там, откъдето трудно ще го изведем – в червения гребен на петела, в хрущялите, ставите и костите на животните. За да се възползваме, се препоръчва да варим от тях месни бульони, да не обезкостяваме месото и добре да обираме костите му, да предпочитаме варените месни блюда, тъй като ставите и хрущялите „пускат“ съставките си в бульона.

Някои приятни източници на хиалур. киселина
Най-хубавите ястия с хиалурон са пилешката супа, телешкото варено и други месни блюда с добре сварен месен бульон.
За вегетарианците източник на хиалурон са соята, в която има и фитоестрогени, отговарящи за изработването на естествени дози хиалуронова к-на. Естественият синтез се подкрепя и от соевото мляко с бифидобактерии. Ако се употребява постоянно, изработката на хиалуронова к-на се стабилизира.
Природно нишесте се намира в картофите и захарното цвекло. Картофите са най-добри сварени, а цвеклото – сурово. Нишестето в тях активира производството на хиалурон в тялото
Друг източник на фитоестрогена е гроздето и червеното вино. Дневно 150-300 мл вино или 400 мл гроздов сок са оптимална доза. Сокът трябва да е обезателно преработен, защото гроздето съдържа и множество киселини, вредни в подобни количества за стомаха.
За ускорен вътрешен синтез на хиалуронова киселина тялото ни се нуждае от
- Магнезий
- Витамин С
Умереното включване на портокали и банани в менюто също позволява да се забави стареенето и да се увеличи нивото на естествен вътрешен синтез на хиалуронова к-на.
Как работи хиалуроновата киселина и защо ни е така нужна, разказваме най-детайлно ТУК:
Хиалуронова киселина: за стави, за очи, за рани. За млада кожа без бръчки. Процедури
Източници:
- zdorovyda.ru/gialuronovaya-kislota-v-tabletkah-kosmetika-s-gialuronovoy-kislotoy-mifyi-realnost/
- gialuron.com/gialuronovaya-kislota/v-tabletkax.html
Много полезна статия,благодаря!