♠ Кога едно парене при уриниране е временен проблем ♠ Причини за парене при мъже ♠ Механични или химически причини ♠ Лекарства ♠ Инфекции ♠ Уретрит, цистит ♠ Психо-емоционални фактори ♠ Ендометриоза ♠ Парене след уриниране ♠ Съпровождащи симптоми ♠ Парене при мъжете ♠ Простатит ♠ Аденом на простатата ♠ Други причини ♠ Камъни в бъбреците ♠ Колики ♠ Подагра ♠ Полови инфекции ♠ Кандидоза ♠ Гонорея ♠ Трихомоназа
Съдържание на статията:
Паренето при уриниране се появява по доста на брой причини. Изолиран, този симптом не стига за диагностициране на болестния провокатор.
Първи заподозрени са възпаление или инфекция на отделителната с-ма, от които страдат и двата пола. Отделно съществуват специфични за мъжете и за жените болести, които се съпровождат с парене.
Кога неприятното парене е временно?
Паренето не значи на 100% болест. То може да има неврогенна природа – да бъде следствие от нарушена работа на нервната с-ма.
Заради притискане на пикочния мехур, паренето нерядко мъчи и бременните.
Друга успокоителна причина за болезнено уриниране е прекаляването с пикантна храна или непонасянето на парливи подправки.
Подобно е следствието и от някои медикаменти, които дразнят пикочните канали.
Парене при жените
Статистически 20% от жените са имали парене при уриниране.
При нежния пол водещата причина е цистит. На второ място по честота застава бактериалното възпаляване. Значими като провокатори са още травмирането на половия канал и венерическите инфекции.
Особеност при жените е, че болестта, провокирала парене, бързо преминава в хроничен стадий, ако не се лекува или терапията е неадекватна. А после – хронифициралото заболяване, вече трудно се премахва.
Причини
за парене при жените
Причините ще ги разделим на две групи според същността си: инфекциозни и неинфекциозни.
Механично и химическо увреждане на уретрата при:
- Използването на дразнещи хигиенни средства – те не само увреждат епитела, но и убиват микрофлората във влагалището, провокирайки алергични прояви;
- Прекомерно често измиване – по няколко пъти на ден;
- Неправилно използване на тампони и превръзки по време на цикъл;
- Постоянно носене на синтетично бельо;
- Микротравми по време на интимен акт;
- Движение на песъчинки по уретрата;
- Травми по време на раждане;
- Неправилно хранене;
- Прием на медикаменти;
- Хронични болести;
- Хормонални нарушения – недостиг на женски хормони при възрастови изменения (климакс, менопауза);
- Емоционално натоварване, продължителен стрес.
Инфекции с парене
Болката и паренето при жените е основен симптом на някои инфекции, след които:
- цистит (възпаляване на пикоч. мехур);
- уретрит (възпаляване на уретрата);
- камъни в бъбреци/ пикочн. мехур;
- заразяване на уро-гениталната зона с хламидии;
- заразяване с гонококи (гонорея);
- трихомониаза;
- млечница (кандида);
- бактериална вагиноза;
- генитален херпес.
Защо пари?
Типичната причина за парене и болезненост при облекчаване е прекомерното размножение на патогенни микроорганизми. Ръстът им нерядко се подпомага от продължителното сдържане и отлагане на облекчаването, въпреки настойчивите позиви за уриниране.
Вижте и тези свързани публикации. Текстът продължава и след тях!
Анатомично женският организъм е предразположен към развиване на инфекции. Уретрата е широка и къса, поради което микробите с лекота се придвижват нагоре, инфектирайки всички органи от отделителната с-ма.
Според класическата медицина, зад целия този процес стоят други – съществените фактори. Посочват се:
- Срив в имунитета;
- Преохлаждане (изстиване);
- Травма и външна намеса (поставяне на катетър например);
- Директно попадане на инфекция отвън.
Допълнителни симптоми
Когато паренето при уриниране не минава за няколко дни, а напротив – към него се добавят зачестени позиви и скок на темп., то посещението при лекар е неизбежно.
Несилно парене ниско в корема при бременност се счита за нормално и се обяснява с притискане на пикочн. мехур и уретра от растящия плод. В норма е уринирането от 6 / 10 пъти на денон. Ако позивите за уриниране са повече на брой от посоченото, това вече е нарушение.
За развитието на патология в отделителната с-ма указват:
- Втрисане, скок на температура;
- Сърбеж в интимната зона;
- Главоболие;
- Слабост, разбитост на цялото тяло.
Характерни прояви по заболявания

Следват най-парливите инфекции
- Цистит – позиви за уриниране през 30 минути, парене, остра болка при преминаване на струята;
- Уретрит – сърбеж в областта на уретрата, болезненост в долна зона на корема, бяло-жълтеникава или зеленикава секреция;
- Пиелонефрит – остро парене при облекчаване, тъпа болезненост в перинеума и в кръста, ирадираща към крака;
- Бъбречно-каменна болестта – болка в зона на кръста, често уриниране, следи от кръв в урината, субфебрилна температура;
- Хламидиоза – специфична влагалищна секреция, проблемно уриниране, болезнен корем, висока температура;
- Кандидоза – парене, сърбеж, влагалищна сухота, събрене на половите органи, бели пресечени секрети с кисловат мирис, оток и зачервяване на лигавиците;
- Гонорея – болка в долна зона на корема при уриниране, влаг. сърбеж, секретиране на жълтеникав секрет с неприятен мирис, гной в уретрата, извънменструални зацапващи кръвотечения;
- Бактериална вагиноза – сиво-бели секрети с неприятен рибен мирис, парене, сърбеж, дискомфорт в половите органи и болезнено уриниране;
- Трихомониаза – слаби вагинални кръвотечения, парене и сърбене при уриниране. Лигавиците се покриват с гнойни пъпки. От влагалището изтича течен запенващ се секрет;
- Сифилис – гъсти по консистенция секрети с остър неприятен мирис, сърбеж на вътр. и външните пол. органи, парене при уриниране;
- Урогенитален херпес – обща слабост, миалгия, втрисане, херпеси на лигавицата, язви и ерозии, оток и зачервяване на вулвата, парене и болезненост в урогениталния тракт, учестено и болезнено протичащо уриниране.
Циститът е често диагностицираното заболяване, проявяващо се с парене при уриниране. Този симптом е един от първите признаци, сигнализиращи за болестта. Пациентът изпитва дискомфорт и по време на интимен акт.
Уретритът – възпаляването на уретрата, се бележи от парене, предимно когато е в хронична форма. Болният изпитва и болка от преминаване на урината по канала.
Внимание! При уретрит жените изпитват силен дискомфорт, докато симптомът при мъжете е слабо изразен, едва осезаем.
Половите инфекции, които се съпътстват с парене при уриниране, понякога биват взети за цистит или друга болест на отделит. с-ма. Това води до неправилно лечение и откриване на нови опасности. Хламидиозата например е причина за женско и мъжко безплодие.
Някои полови инфекции като хламидиоза и гонорея нерядко протичат безсимптомно. Паренето насочва вниманието. Дори при пълно отсъствие на симптоматика, гонореята провокира краткотрайно парене в самото начало на уринирането.

При остро протичане на кандидоза парене няма. То е характерно само за хроничната форма
При трихомониазата паренето е слабо, но започва веднага – още с попадането на паразитите в пикочната с-ма.
Ендометриоза
Уретрата се поразява от ендометриоза няколко пъти по-често в сравнение с другите отдели на пикочната с-ма. Ендометриоидната тъкан е представена във вида на полипоидни образувания, по-рядко – като дифузна инвазия на стените. Болните биват безпокоени от парене и болка в уретрата, усилващи се по време на менструация.
Психоемоционални фактори
Парене при уриниране е описан симптом на ред психо-неврологични разстройства като депресия, немотивирана раздразнителност, хронични неврози. Лъжливо парене се проявява при страх, тревоги и други негативни емоции. Тогава паренето е единичен случай, не се съпровожда с болка, нито има секреция от влагалището и уретрата.
Паренето по емоционална причина повече се диагностицира при жените, докато при мъжете подобно състояние е по-скоро изключение.
Причини за парене без класификация:
- Травма на външни и вътрешни полови органи;
- Алергична реакция на миещи средства, козметика, гелове с агресивни химич. съставки;
- Тумор – добро- и злокачествен, разположен в непосредствена близост на пикочна с-ма. Болевият синдром идва в резултат от механичен натиск;
- Недостатъчна изработка на хормони – водят до сухота на влагалищната лигавица и на уретрата.
Парене след уриниране
Разположението на влагалището и ануса създават условия за инфектиране на органите от малкия таз. При дамите пикочн. канал е къс и инфекцията от червата може с лекота да се прехвърли във влагалището и да провокира подобни симптоми.
Развивайки се във възходяща посока, бактериите поразяват в началото канала, после – пикочния мехур и продължават към бъбреците. На всеки етап може да възникне огнище на възпаляване и да въвлече други органи.
За разлика от мъжката, женската отделит. с-ма е много по-чувствителна, защото инфекциите попадат не само от червата, но и от влагалището.
Причините за поява на парене при уриниране при дамите са доста повече: хламидиоза, гонорея, трихомони, цистит, уретрит, кандидоза, камъни.
Нерядко за жените е такова явление като вулвит, при който силно се раздразват вътрешни органи. Раздразнението е особено характерно за матката, поради несвоевременно проникване при интимен акт (преди да се отдели нужната „смазка“). Паренето и сърбенето се появяват при първото уриниране.
Вагинален вестибулит (възпаляване на жлези и кожно покритие около вагината) провокира възпаляване на маточн. шийка. Изразява се в остра болезненост в слабини и перинеум. Уринирането се съпровожда с парене, събреж и болка.
Салпингит предизвиква възпаление в матка, маточн. тръби и яйчниците. Симптоматиката е идентична: парене, болка в корема, чести позиви.
Парене след уриниране се явява и през бременността. Свързано е с увеличените размери на матката, която притиска пикочн. мехур, причинявайки неприятните симптоми. Наред със затрудненото уриниране, имаме изпускане при кихавица и кашляне, както и учестено уриниране. Това са временни явления, които минават с раждането.
Съпровождащи симптоми

Болка + парене при уриниране: за какво говорят?
Паренето и сърбенето са главни симптоми, които нерядко се съпровождат от други признаци на заболяването.
Пикочните патологии се бележат от намален обем урина, болезненост в ниска зона на корема, вляво или вдясно на слабините. Болезнеността е спастична, тъпа или обратното – остра, с кръвни примеси.
Парене при уриниране при мъжете
При мъжете уретрата изпълнява две функции – извежда урина и сперма. Започвайки непосредствено от пикочния мехур и минавайки през простатата и половия член, тя излиза на повърхността. Общата дължина на канала достига 18-20 см.
Най-простата причина за поява на парене при уриниране е личната хигиена. Мъжът по природа е по-малко акуратен спрямо жената. Капките урина след облекчаване не винаги се премахват. Останали на главичката, те дразнят и тогава паренето се усеща локално.
Условия за инфектиране създават и обективни обстоятелства като напр. горещо лято.
Паренето обикновено говори за урогенитална инфекция. Заедно с болка, то е обичаен признак на:
- Инфекциозните уретрит, простатит, цистит, пиелонефрит, гонорея, хламидиоза;
- Неинфекциозните фимоза, запушване на уретрата, камъни, тумор в отделит. с-ма, бъбречна колика, травматично въздействие, раздразване на външния отвор на уретрата, неврогенно парене.
Парещо усещане възниква и при пълно отсъствие на патология – при много соли в урината, дразнене от миещи и козметични ср-ва и презервативи.
Уретрит при мъжа
Той е най-разпространеното инфекциозно-възпалително заболяване при силния пол и съответно – първи по честота причинител на парене. Уретрата при мъжа е дълга и тясна, затова инфекцията се „заселва“ в нея като рядко се добира до пикочния мехур.
Уретритът може да съпътства други патологии – често се явява с гонореята, а може да се провокира от инфекция в горната част на отделит. с-ма като пиелонефрит.
При адекватна терапия болестта се излекува бързо, но ако стане хронична, поддава по-трудно.
Простатит
Представлява възпаляване на жлезата, разположена по-ниско от пикочния мехур. При възпаляване тя отича и притиска канала, проходящ през нея. Появява се остра болка и парене.
В добавка може да се изпитват: тъпа болка в кръста, слабост, да се повиши телесн. температура, да се появят запек и болезненост при изпразване на червата.
При забавено или неадекватно лечение простатитът с лекота преминава в хроничен. Тогава симптоматиката се потиска, но терапията става по-трудна.
Аденом на простатата
Предизвиква слаби болки в пик. мехур и в проекцията на простатата (ниските части на корема, на 2-3 пръста над слабините.
Патологичният процес се заключава в разрастване на тъкани в органа. Понякога здрави структури започват да превземат уретрата, правейки уринирането сложно, а по-нататък и съвсем невъзможно. Нарушенията в уринирането са типичен симптом.
Камъни в бъбреците
Болката при облекчаване е техен специфичен симптом, появата на който насочва към образувания в мехур или уретра. Понякога заболяването става ясно видимо заради неравната, прекъсваща струя на урината.
Излизането на камъните се съпровожда от остра болка и парене. Движението на пясъка по уретрата травмира лигавицата, откъдето идва специфичната реакция. Особено големите камъни водят дотам, че болният може да се облекчи само от легнало положение.
Бъбречна колика възниква, когато е нарушено изтичането на урина от бъбреците в резултат от блокиране на пикочните пътища. Запушването идва от камъни, соли, кръвни съсиреци или слуз.
Повишена пикочна киселина
При подагра в урината се намира голямо к-во кристали на пикочната к-на. Те са остри и при движението си дразнят и провокират болка.
Как да се ориентираме какво ни има?
Първа помощ е спиране на храненето с дразнещи храни като алкохол, газирани, подправки, цитруси, оцет.
Следващата стъпка е болният да провери миещите средства, козметика и помощни средства за евентуално съдържание на дразнещи оцветители и ароматизатори. Във вс.случаи ще е от полза да се прекрати използването на силно ароматизирани сапуни, гелове, пяна за вана и др.
Паренето намалява при приема на обилно к-во топли течности – чиста вода или шипков чай.
Има полза от бърза промивка на пикочния мехур, която се прави така: първо 2 чаши топла вода, а след тях – 1 ч.л. сода бикарбонат, разтворена в 100 мл вода. След содата през 1 час се изпиват 8 чаши вода.
Ако неприятният симптом продължава да безпокои, следващата стъпка е посещение при уролог. Очевидно причината е болестна и трябва да бъде открита и лекувана.
В диагностицирането на причинителя на паренето много помагат съпътстващите симптоми.
Съпътстващи симптоми
Ред урогенитални и полови инфекции се бележат от парене. Но те се различават в останалата част от симптоматичната картина и това помага в диагностицирането им.
При уретрита неприятните усещания съпровождат не само уринирането, но и половата възбуда. Нерядко от пикочния канал излизат гнойни секрети, които свидетелстват за бактериално заразяване.
При бъбречно-каменната болест имаме остра, внезапно изникваща болка. Тя се провокира от песъчинките, които се спускат и „засядат“ в уретрата.
Простатитът се разпознава по факта, че паренето възниква само в края на уринирането.
Венерическите болести се характеризират с постепенно разгръщане на симптоматиката. Освен от парене, болният се жалва от обилна секреция, нерядко съдържаща кръв и гной.
При кандидозата паренето винаги е съпроводено със специфичните за нея секрети. Те са бели, подобни на пресечено мляко или извара. По тях заразяването с кандида се разпознава без проблем.
Мъжете също могат да изпитат парене в пик. канал след уриниране. Такова последващо явяване на симптома насочва към камъни или новобразувания.
Още по въпроса е коментирано ТУК: Обективни и субективни причини за паренето при двата пола и при деца. Уринал акут, помощ от мечо грозде.
Диагностика и изследвания
Първо се изследва урина. Ако бъдат открити следи от белтък и наднормени левкоцити, значи е налице възпаляване в пик. мехур или в уретрата.

УЗИ при пиелонефрит
Ограничено количество белтък свидетелства за възпалителен процес в бъбреците.
Откриването на кристали соли и еритроцити насочва към бъбречно-кам. болест.
В случай че урината е в норма, подозренията падат върху неврогенна природа на възникналото парене.
Биологичен материал от пациента се изследва по разни начини: разглежда се под микроскоп, по метода PCR, прави се посявка за изявяване на патогенни щамове и др.
Допълнителни изследвания за доуточняване на диагнозата са:
- УЗИ на бъбреци за установяване на възпалит. процес;
- Цистоскопия – оглеждане на вътрешността на мехура с апарат – цистоскоп;
- Изследване на мазка от цервикалния канал за установяване на флората и евентуално – на инфекциозния агент;
- Рентген с контраст на бъбречните артерии и за новообразувания в бъбреците;
- Ядрено-магнитен резонанс на пикочния мехур за установяване на камъни и техния размер.
Билки и народни средства
Болестите, причиняващи парене при уриниране, са силно податливи към действието на някои лекарствени растения. Терапията с билки е дотолкова успешна, че бива оценена и възприета от фармацията. Днес най-успешните лекарства срещу пикочни инфекции са на растителна основа – главно червена боров. и мечо грозде.
Тънкият момент в нар. терапия е, че тя предполага самодиагностициране и самолечение. Но паренето се появява при толкова широк кръг от патологии, че има риск от погрешно лекуване.
Главната опасност идва от бъбречно-каменната болест, при която някои мерки могат да провокират придвижване на камъните, пристъп на бъбречна колика или запушване на уретрата. Всяко лечение, провеждано у дома, трябва да се съгласува със специалист.
Най-ефикасните народни рецепти срещу парене по време или след облекчаване:
- Отварка от шипка – смиламе корен от шипка (2 с.л.) и го попарваме с 250 мл. Настойваме 2 часа, филтрираме и делим на 4 порции. Всяка се приема 20 минути преди хранене, докато изчезне паренето;
- Отварка от червена боровинка – 1 с.л. сух лист се попарва с 250 мл, ври 15 мин. Като изстине, се филтрира и дели на 3 порции. Пие се пред храна в течение на 7 – 10 дни;
- Отварка от пъпки трепетлика (осика) – 20 г врат в 250 мл в течение на 15 мин. После съдът се увива в одеяло за 2 часа и тогава течността се прецежда. Сх. е 3 Х 2 с.л. на ден, докато не мине паренето.
Лечение с лекарства
При остра симптоматика се постъпва в следната последователност:
- Първо се изключват киселата, солената и пикантната храна + алкохолът;
- Приема се таблетка Но-шпа или Спазмалгон, за да се намали болезнеността;
- Трето, посещава се специалист, за да се установи природата на изменението.
Червената боровинка лекува под всякакви вкусни форми
Терапията е лекарствена, като вида на медикамента зависи от конкретната диагноза:
- При възпалителни процеси на пикочната система се назначават вътрешно антибиотици за унищожаване на възбудителя – предпочитани са Ципрофлоксацин, Цефиксим, Левофлоксацин, Нолицин. Курсът е 7 дни. При някои заболявания се прилагат противовирусни лекарствени средства. Природните билкови средства са много успешни в тази категория;
- Уроинфекции, причинени от ешерихия, клебсиела, ентебактер, морганела и др. отлично се повлияват от Бисептол, приложен по схема (обичайно 3 и 7-дневни курсове);
- При полови инфекции се назначава комплексна терапия – антибиотици + специфични препарати за конкретното заболяване;
- Гонорея – пеницилини, тетрациклини, макролиди. Конкретни наименования: Доксициклин, Панцеф, Ципринол, Ципрофлоксацин, Ципробай и други. Терапия 5 – 10 дни. ТУК: Подробни симптоми и лечение на гонорея;
- Трихомониаза – медикаменти срещу възбудителя като Метронидазол, Флажил, Наксожин (ниморазол). Терапия 7 дни;
- Хламидиоза – антибиотици (Пефлоксацин, Вилпрафен), интерферони, имуномодулатори, хепапротектори (Карсил), пробиотици. Курс на лечение 10 – 14 дни;
- Кандидоза – противогъбични препарати с местно действие (вагинални глобули, напр. Полижинакс). Курс на лечение – 10 дни;
- Генитален херпес – противовирусни препарати като Ацикловир, валацикловир (Валтрекс), фамцикловир (Фамвир);
- Микоплазмен уретрит – препарати от първи ред са макролидите (Азитромицин, Кларитромицин и др.);
- Вагинити, бактериални багинози – назначават се вагинални свещи с антибиотици и антисептици, с естрогени (при атрофичен вагинит);
- Бактериалните вагинози и млечницата изискват антимикотици, антибактериални средства + пробиотици за възстановяване на флората;
- При алергична природа на паренето и сърбежа – антихистаминнни препарати като Зодак и Тавежил;
- При бъбречно-кам. болест се предписва прекарването на обилно к-во течности – алкални при оксалатните камъни и кисели при уратните камъни;
- При неврологична природа на симптома се изписват растителни седативни средства. Чудесни успокояващи качества имат и билки като лайка, хмел, валериана, мента и др.;
- При силно парене се назначават медикаменти с диуретично свойство като Цистон и Фурантрил;
- При недостиг на женски хормони в периода на менопауза и развиващ се климакс специалистите предпочитат да назначат заместваща хормоните терапия. Тя може да се заключава в приема на обичайните противозачатъчни таблетки или на специално разработени за това препарати.
На един от най-мощните диуретици фуроземид (Фурантрил) говорим ТУК:
Фурантрил табл. и амп. (инжекции). Употреба. За отслабване и др.
Уросептици
Това са лекарствени препарати с антисептично и антимикробно действие. Тяхна особеност е, че се концентрират в урината и се извеждат през бъбреците, като не оказват системно действие на целия организъм, а само на отделит. с-ма (най-ефективно в последните поколения).

Уросептиците се назначават при възпалявания на пикочната с-ма като пиелонефрит, пиелит, цистит, уретрит
Уросептиците са нерастителни (антибактериални препарати) и на растителна основа. Втората група включва препарати с червена боров., мечо грозде, златник, жълт кантарион, хвойна, лайка, рододендрон, мащерка и др.
Някои забележителни уросептици са:
- Уринал – базира се на патентована формула NutriCranTM, чиято главна съставка е концентрат от червена боровинка. Препаратът има антиоксидантно действие, защитава тъканите и нормализира функционирането на пикочните пътища. Използван е вид боровинка, който расте единствено в северо-изт. зона на Сев. Америка;
- Уринал Акут – разновидност на препарата със засилена концентрация и ускорон ефект (от I-я ден);
- Уринал Медикъл – разновидност, специално насочена към хроничен цистит, както и за профилактика на долната зона на пикочн. пътища;
- Уринал Дринк – гореща напитка за поддържане на отделителн. с-ма в здрав вид, на прахчета;
- Уринал Експрес pH – за нормализиране на pH на урината;
- Монурал – представител на антибиотиците за уринарна зона, фосфомицин. Отличава се по това, че при неусложнени инфекции се прилага в единична доза – 3 г, в индивидуална опаковка – саше. За профилактика, при хирургия или диагностични изследвания се пият две дози – преди и след операцията/ манипулацията;
- Левокса – левофлоксацин, от най-ефикасните антибиотични препарати срещу инфектирания в областта на пикочните пътища, бъбреци, мехур.
Уросептик се избира според чувствителността на възбудителя на заболявания, индивидуалната поносимост, съпътстващите заболявания и др. фактори. Лекарствените средства от нерастителен произход се назначават задължително от лекар, а растителните позволяват и известен период на самолечение.
Ако се провежда продължително лечение, уросептикът се сменя през 7-10 дни. Така микроорганизмът не успява да си изработи устойчивост спрямо препарата.
Профилактика
Някои мерки намаляват риска от появата на парене и пробождане при уриниране:
- Изпиване на 1.5 – 2 л негазирана вода в денон.;
- Облекчаване след интимен акт и преди сън;
- Носене на памучно бельо;
- Избор на средства за лична хигиена (вкл. тоалетна хартия), които не нарушават pH;
- Поддържане на хигиената на половите органи;
- Избягване на честата смяна на полови партньори.
Болестните причини за често уриниране разкриваме ТУК:
Често уриниране при деца, мъже и жени: Причини и как да се справим?
Хомеопатът д-р Атан. Михайлов разказва пред bTV за терапията на бяло течение:
Ползвали ли сте уросептици? Имате ли опит с парене при уриниране?
Кои лекарства и/ или билки помогнаха при вас?
Молим, споделете!
Източник
- vrachmedik.ru
- bezboleznej.ru
- okeydoc.ru
За парене при уриниране при мъже най-популярното препоръчвано лекарство е Уринал Акут. Но аз лично имах по-добър ефект от Уро три и Цистинол Акут. Казвам го, защото съм ги пробвал и трите.