♠ Как се лекува кашлица ♠ Защо има толкова много хапчетаза кашлица? ♠ Видове ♠ За потискане на рефлекса за кашляне ♠ Видове потискащи ♠ За отхрачване на секрет ♠ С рефлекторно действие
Още в текста: ♠ Най-използвани муколитици ♠ Хапчета против простуда, грип + кашлица ♠ Лекарства при обструктивни заболявания
Множество заболявания се съпровождат с кашлица – защитна физиологична реакция на организма в отговор на дразнения от химически, физически или органичен вид. С помощта на кашлицата тялото изчиства и освобождава дихателн. пътища от чужди тела и секрети, изработвани при възпалителен процес или каквото и да е патологично отклонение от нормата.
В този смисъл не трябва да се мисли за потискане на кашлицата. Без нея респираторният тракт ще се препълни с изработените секрети и ще стане непроходим за въздуха. А и нерядко секретите съдържат микроорганизми – болестни причинители.
И все пак се налага да се „помогне“ на кашлицата, като възможностите са две според ситуацията:
⇒ ако тя е абсолютно непродуктивна (не извежда никаква секреция), тоест суха, и в същото време мъчителна и деряща вътрешностите, има нужда от потискане или превръщане във влажна, продуктивна кашлица.

Във втория сл. се вземат препарати, които увеличават изработването на секрети, за да се получи количество, удобно за изкарване навън;
⇒ ако е продуктивна, но неефективна, лекарствата подобряват секретирането и транспорта, за да се освободят бронхите от секрети.
Съдържание на статията:
При респираторни инфекции, при наличието на кашлица и особено при по-малки пациенти, обичайното лекарство е течно – сироп, и то най-много се търси от болните.
Но фармацевтичните компании предлагат и „хапчета“ – таблетки и капсули. Някои от тях са алтернативна форма на лекарство, предлагано и като сироп, а други се произвеждат само и единствено под формата на хапчета.
Защо таблетките за лечение на кашлица са толкова много?
При някои болести медиците избират измежду 2-3 наименования, а когато се касае за кашлица, лекарствата са десетки, може би достигат сто. Защо са толкова много?
Кашлицата е симптом, а не заболяване. Тя бележи протичането на различни патологични процеси, с различна същност, и съответно третирането е различно. По един начин се лекува кашлица от простуда, по друг – алергична.

Видове хапчета против кашлица
- Лекарства за суха кашлица, потискащи мозъчн. рефлекс. Те никога не се изписват при влажна кашлица – при наличието на секрет, защото ще го задържат в дихателния път, а застойните явления са опасни с привличането на допълнителна бактериална инфекция;
- Лекарства за влажна кашлица, които активизират изработването на секрети и разреждат вече отделените, за да помогнат транспорта им навън. Те не се изписват при някои видове суха кашлица, ако не се очаква да се появи секрет. Но ако сухата кашлица е симптом на възпалителен процес, тези лекарства я преобразуват във влажна и започва изчистването;
- Лекарства при обструкция (запушване) на дихателн. пътища. Те са особена група препарати, както и особен е случаят за тяхното използване. Докато медикаментите от предходните групи се дават без рецепта (макар да е препоръчително изписването им от лекар), то тук лекарствата са с рецепта и само по лекарско показание. Впрочем, те са за състояния, които е абсурдно да се самолекуват.
Противокашлични препарати
за потискане на рефлекса за кашляне
В самото начало от развитието на възпалителен процес в респираторния тракт кашлицата може да е много тежка, мъчителна и уморителна.
Тя е суха, без образуване на секрети и се провокира от просто дразнене на лигавицата.
Дразнителите са с най-различен генезис – например възпаление, алергия, инфекциозен или неинфекциозен. В този случай кашлицата не носи полза, а обезсилва болния.
Единственият начин да се отстрани е да се потисне активността на центъра в мозъка, който отговаря за този рефлекс.
Вижте и тези свързани публикации. Текстът продължава и след тях!
На такъв етап лечението от лечението ще бъдат ефикасни наркотични и ненаркотични средства, напр. таблетки с кодеин.
Кодеин-съдържащите препарати са много ефикасни, но те не се продават свободно, а само със специална рецепта, защото предизвикват зависимост.
Вместо тях фармацевтичната промишленост предлага по-безопасни лекарства, които не съдържат наркотични в-ва. Сред тях са Глауцин и Либексин, първото спряно от предлагане към момента.
Лекарствата за суха кашлица се делят на такива с централно и с периферно действие, а има и такива с комбинирано действие.
Лекарствата с централно влияние върху кашличния център в мозъка се използват за потискане на пристъпите на кашлица. Те се ползват само при отсъствие на секрет.
Видове противокашлични лекарства
- с наркотичен ефект – лекарства с кодеин, хидрокодон, деморфан и подобни. Тяхното действие се изразява в повишаване на прага на чувствителност на рефлекса за кашляне, реализиращо се на мозъчно ниво (централно). Типът лекарства са „алкалоиди и производни на опиума“ и сред наименованията в таблетирана форма са Глаувент и Кодеин. Към момента на съставяне на ревюто те не са в продажба, а единствен представител на групата е сиропът Демефан с dextromethorphan;
- без наркотичен ефект – Синекод (бутамират).
Бронхиалният секрет изпълва мястото за въздуха
Лекарствата с периферно действие включват препарати с/у суха кашлица, които въздействат на нервните окончания – рецепторите, намиращи се в бронхиалното дърво. Представител е Либексин.
Либексин работи по периферен път, като снижава чувствителността на рецепторите в лигавицата на бронхите, дори може да повлияе и центъра на кашлицата. Бронхиалните рецептори са много чувствителни и те моментално реагират на дразнение, изпращайки сигнал в продълговатия мозък.
Суха кашлица, възникнала в началото на простудното заболяване, грип, бронхит, а също и при страдащи от сърдечна недостатъчност, се препоръчва именно Либексин. По ефект е напълно съпоставим с кодеин-съдържащите лекарства, има и слабо изразено противовъзпалително и бронхо-разширяващо действие.
Либексин не предизвиква зависимост, затова е подходящ и за деца.
Лекарства с комбинирано действие – те притежават едновременно отхрачващо, бронхолитично, противовъзпалително и снижаващо кашличния рефлекс действия. Тук са бутамират – Стоптусин, Бронхолитин.
Много популярни са комбинираните средства с/у суха кашлица като Бронхолитин, в състава на който освен противокашличното средство глауцин не съдържат и ефедрин и масло от босилек. Това средство го няма на таблетки. В течна форма е по-удобен за мъници.
Други форми за терапия на суха кашлица даваме ТУК:
Отхрачващи за мокра кашлица
Механизмът на действие на отхрачващите препарати е такъв, че по рефлекторен път усилват секрецията от бронхите, разтварят секрета и подпомагат по-лекото му извеждане от ниската част на респираторния тракт.
Тези лекарства дразнят рецепторите в лигавицата на стомаха, възбуждат центъра на повръщането, който се намира в продълговатия мозък и така усилват отделянето на секрет от бронхиалните жлези.
Отхрачващи ср-ва се отделят в случаите, когато секретът е малко или обратно – много е, но е гъст и жилав и трудно се отделят. Това се реализира при бронхити, трахеити, пневмонии, бронхиална астма, също при муковисцидоза и някои други патологии.
Отхрачващите средства не бива да се комбинират с лекарства, потискащи кашличния център и инхибират рефлекса, пораждан от него. При такава симбиоза секретът се ще натрупва в дихателния път, вместо да излезе и може да провокира напр. пневмония.
Съществуват две групи отхрачващи лекарства, различаващи се по механизма си на действие – те са с рефлекторно и с пряко действие.
Отхрачващи
с рефлекторно действие
Те са създадени главно от лекарствени растения и техни екстракти, с цел усилване и ускоряване на извеждането на секрети. Групата е обширна. В нея присъстват лекарства от сладък корен, живовляк, риган, мащерка, ипекакуана, борови пъпки и мн. др.
Отхрачващи средства със синтезирани активни в-ва и етерични масла. Те се ползват гл. за инхалации, но има и таблетирани като ГелоМиртол и Тавипек.

Отхрачващи с рефлекторно действие
- растителни средства корен девесил, сладък корен, лечебна ружа, натриев бензоат, етерични масла;
- средства, които усилват бронхиалната секреция – натр. йодид, натр. хидрокарбонат, амониев хл., кал. йодид.
Муколитици
- С пряко действие, бързо разрушаващи полимерните връзки в бронхиалната слуз – ацетилцистеин, калиев и натриев йодид, корен лечебна ружа, листа живовляк, сладък корен, мащерка, групата карбоцистеин;
- С непряко действие (мукорегулатори).
Най-използвани муколитици
- Амброксол – Амбро, Амбролекс Р, Мукосолван (с удължено освобождаване) и обикновени, Нео-бронхол за смучене, Солволан;
- Ацетилцистеин – АЦЦ ефервесцентни, Флуимуцил ефервесцентни;
- Бромхексин таблетки – разглеждаме ги главно ТУК:
- Карбоцистеин – Бронлес капс;
- Ердостеин – представител Ердомед гранули и капсули описваме в детайли ТУК:
- Експерторанти комбинации – Бронхостоп пастили, Синупрет и Форте.
Муколитици, изменящи продуктивността на бронхиалните жлези – антихистамини, антихолинергични препарати.
Противовъзпалителни с отхрачващ и/или бронхолитичен ефект – Синупрет табл., ГелоМиртол, Проспан пастили, Хеделикс и др.
Особено популярни са комбинираните средства с комбинирано действие, които имат противокашлично, антихистаминно, бронхолитично, муколитично, отхрачващо действие. Нерядко са подкрепени с температуро-понижаващи и антибактериални съставки.
Те са много ефикасни, но и противопоказанията им са в повече, заради множеството компоненти.
Растителни комбинирани препарати, потискащи кашлицата и експекторанти: Анисол с масло от анасон, Бронхо Стоп с градинска мащерка, Проспан с екстракт от бръшлян, Проспан пастили, серията Исла – пастили с различен аромат и вит. С.
Растителни и домашни лекове на билкова основа даваме още и ТУК:
Лек за кашлица: Топ 20+ домашни рецепти, лекарства и билки за лечение
В този глас са представителите на етеричните масла – ГелоМиртол и Тавипек. Сравняваме ги ТУК:
Комбинирани препарати
Против простуда, грип + кашлица
Това са противогрипни средства, които са направени така, че да повлияват всички симптоми. Подобни препарати се правят главно на прахчета, опаковани в саше за една доза.
Сред таблитираните представители са Грипомед Колд & Флу, Метамизол Натрий, Паракофдал, Темпалгин, Абока Гринтус, бонбони Кармолис с алпийски билки, Колдрекс, Кофол за гърло, Мукогрип, Олитабс, Синупрет, Сотапирин и др.
Хомеопатични – Бронхалис Хил комбинация от няколко хомеопатични продукта.
Сиропите за влажна кашлица сме класифицирали ТУК:
Влажна кашлица, с храчки: сиропи, хапчета, антибиотик. Билки и подръчни средства
Лекарства
за обструктивни заболявания
Обструкцията е запушване, предизвикано от спазъм. При спазмиране на дихателн. система и обструктивни болести, спазмите пречат на секретите са излязат навън и те се отлагат в бронхите.
Целта на лечението е да отпусне спазъма от бронхите, да се разреди секретът и да се изведе навън. Болните се нуждаят и от подкрепа на имунитета. Затова терапията включва много компоненти, като медикаментите за подобряване на дишането са само част от цялостната схема.
В този клас са таблетки, които блокират веществата, предизвикващи стесняване и отичане на дихателн. пътища.
Сред тях са:
- Монтелукаст – Алвокаст, Ефира, Монтекон, Монтелукаст, Сингулар, които са главно таблетки или дъвчащи табл.;
- Теофилин – Теотард удължено освобождаване;
- Фенспирид – Еуреспал;
- Бронхоразширяващи като салбутамол, кленбутерол и др.
Какъвто и да е индивидуалният случай, ако кашлицата не мине за няколко седмици и се съпровожда от болезненост в гърдите и отделянето на гъста гнойна секреция при поддържане на температура, това е достатъчна причина да се потърси помощ от специалист.
Източник:
- cc-t1.ru
- prolor.ru
- lechu-kashel.ru