90 дневна диета. Грамажи и работещи рецепти

♠ Как да се ориентираме в рецептите и конкретните грамажи за 90-дневната ♠ Рецепти по дни ♠ Белтъчен ♠ Бобови ястия и варива ♠ Въглехидратен ♠ Плодов

Още в текста: ♠ Примерни менюта ♠ Разрешени, ограничени и забранени продукти ♠ Какво да очакваме

Две словенки, специалистки по диететика, измислят симпатична диета, която приляга към вкусовите предпочитания и дневните активности на съвременните жени. Широкият набор от разрешени храни позволява да се организира пълноценно и разнообразно хранене. Менюто се съставя самостоятелно и максимално приляга на индивидуалните особености.

Ключов момент в диетата е готвенето – само разнообразната, ненатрапчива с монотонност храна осигурява психологическия комфорт за продължаване напред.

Без съмнение домашната кухня на малцина предлага годни за 90 ДД храни. Традиционните кухни смело не се пазят от смесването на трите базисни елемента, нещо повече – те се стремят към комбиниране като залог за по-вкусни и питателни ястия. Ще ни трябват нови рецепти и възпитаване на вкуса. Ще успеем ли?

Приготвяне на храната

При готвене използвайте качествено растително масло по 1 чайна лъжичка на порция и за подправяне на салатата. Привикнете да добавяте подправки, особено зелени и свежи. Не се бойте да пробвате нов вкус, сигурно ще откриете гозби, които ви допадат и за които доскоро не сте и подозирали.

90-дневна диета грамажи

Закуската!

Ограничете солта. Тънкост: добавяйте солта непосредствено преди хранене, а не по време на самото готвене.

Диетата разчита много на зеленчуците, бобовите, кореноплодните, на зърнените храни. Приемете ги и вие като качествени, полезни и носещи здраве храни.

При пазаруване избирайте най-качествените зеленчуци, не си правете запаси, защото те бързо губят най-ценните си съставки.

Замразените и консервираните зеленчуци също са храни от добро качество. С времето проявете смелост и купете нещо, което още не сте изпробвали. И все пак главното правило е да се водите от местните храни, отгледани във вашия регион.

Демир бозан билки против акне

Цикъл на хранене

Изследванията са показали, че обменните процеси при човека се извършват на три цикъла:

04:00 до 12:00 е период на пречистване. Тялото е преработило много храна и сега изхвърля отпадъците навън. Това е време за ограничено хранене – съвсем минимално. Оптимално – плодчета, повечко вода и чай, напитки с малко калории. Ето защо при 90-дневната закуската е само плод, а допустимото прегрешение – пак плод или от него сок;

12:00 до 20:00 е време за ново хранене на тялото. Тук се храните – за целите 24 часа денонощие. Количеството храна не играе толкова важна роля (пробвайте да ядете, колкото ви се иска – ще се израдвате, че процесът на отслабване продължава). Главното е комбинирането на храните и осигуряването на прекъсвания без храна. Ако сте яли месо, дайте на стомаха време от 4 часа, ако сте яли нишестени или въглехидрати, дайте 3 часа;

20:00 до 04:00 е времето за храносмилане. Това е единственият период, в който е забранен какъвто и да е прием на храна. За щастие през по-голямата част от него ние спим!

Плодове на закуска

През всички дни закусването е еднотипно – плод, но не е задължително да бъде еднаква на вкус, тоест да се придържаме към един и същ плод. Днес вземете две ябълки, утре круши, а в сряда – чаша ягоди. В някои сезони подовете са скъпи, но не се скъпете, те ще ви дадат много ценна енергия, по-ценна от купената без да се замислим от улицата баничка.

Не е забранено и да се съчетават плодовете, но за по-добро храносмилане и поне в началото не смесвайте.

Приятна новина: тук са допустими суш. плодове, асорти семена и ядки. И също – плодово-зеленчукови сокове. Само не трябва да има добавена захар.

Чудесно питие е прясната лимонада.

Избирайте местни плодове, а с екзотичните си доставяйте разнообразие от време на време.

Рецепти за готвене с грамажи

Закуската е лесна, но следващите две хранения разчитат на готвеното. Двете осн. хранения са еднакви, само се редуцира вечерното количество. Може да си хапнете и нещо друго, леко.

На практика 90 ДД изисква да си готвим три поредни дни и да починем на четвъртия. От българските дамски форуми разбираме, че ветераните в диетата използват една малка хитрост: замразяват порция за същия ден от следващия цикъл и така намаляват необходимостта от готвене.

Не е ли вредна замразената храна? Ако се прави по малко, за облекчаване на ежедневието, а не като постоянен принцип – не, няма да навреди.Тиквена крем супа за 90-дневна диета с прецизни грамажи Тиквена крем супа за 90-дневна диета с прецизни грамажи

Достойнство на книгата на словенките е, че съдържа достатъчно рецепти за провеждане на 90 ДД. Те са дали указания за приготвянето, грамажи, разчетени за 1 порция и възможно най-облекчена технология.

Рецептите за вс. ден не се повтарят, много от тях са интересни като фарширована с ягоди диня, запечени банани с ягоди, мусака от соя, топчета от сушена смокиня, ориз с кокос и други блюда, които са дадени с идеята за подобряване на кулинарните навици.

При незначителните ограничения в избора на храни менюто може да се състави без проблем.

Интересното е, че първоначалното меню на словенките в различните държави се обогатява с местни рецепти. Във форумите се създават своеобразни кулинарни книги. У нас има такива в съответната тема на форума БГ мама, а най-долу сме дали линк към подобен форум в Русия.

Как да се ориентираме в грамажите

90 ДД не прилича на Точковата, Нискокалоричната и на други, които залагат на прецизиране на количеството приемани калории.

Принципът тук се гради върху правилно съчетаване на храните, а обемът на порцията и калоричността й е от второстепенно значение (има ден за торти).

Естествено, не трябва да се прекалява в посока количества, гонейки оптимален резултат, но сами по себе си количествата не развалят принципа.

Грамажите в рецептите са с цел да се постигне балансирано и вкусно блюдо.

Липсата на строги ограничения по отношение на калориите дават огромната свобода в тази диета да се похапва по вкус. Затова и се „роят“ още и още рецепти. Предизвикателството е да сготвим в разрешените за деня храни, а не как да сготвим нискокалорично ястие.

Рецепти за Ден №1: Белтъчен

Основната храна на обяд е месо или риба – варено или на пара, не мазно. За предпочитане е месо от птици, сухо говеждо. Не се препоръчват свинското и мазните риби.

Месото успешно се замества с яйца, сирене, тофу, извара и т.н. Млечните са протеинова храна и се  употребяват само в този ден.

Типични ястия тук – месо със салата, омлет, богата салата със сирене и др.

Позволени са залък хлебче и 300 мл несолен бульон (може и от кубче, тогава е солен). Бульонът се изпива след твърдата храна.

Внимание! Не допускайте едновременна употреба на различни видове белтъчна храна – или месо, или яйца, или млечни. Може да редувате, за да си осигурите разнообразие – един ден месо, следващия цикъл – яйца и т.н.

Вечерята е същата храна от обед, но без бульона. Месото от обяд се дояжда вечерта – по-малко парче и повече салата. Без хапката хляб.кюфтета за 90-дневна диета с точните грамажи. Рецепта

Хек със зелен фасул за протеиновия ден

Продукти: 150 г филе от хек, 60 г зелен фасул (може замразен), половин лимон, подправки;

Технология: филето се маринова за половин час в смес от лимоновия сок, подправките и сол. В тавичка разстиламе фолио, а върху него разполагаме рибата, отстрани – фасулът. Отгоре завиваме фолиото и поставяме тавата в загрята на 150° фурна за 30 мин. Готовото ястие украсяваме със зелени подправки.

Пилешки паприкаш за протеиновия ден

Продукти: голямо парче пил. гърди или три бутчета без кожа, 2 бр. лук, 1 скилидка пресован чесън, зехтин-хубав, 2-3 щипки черв.пипер, щипка майорана, чили-пипер или сос «Tabasco»;

Технология: Запържваме лука – ситно нарязан. Щом стане прозрачен, пускаме и пилешкото, нарязано на едри парчета, и го запържваме до порозовяване. Слагаме чесъна и всички подправки, разбъркваме. Заливаме паприкаша с гореща вода, намаляваме котлона на минимум и оставяме ястието да къкри под капак 20 мин. Поднасянето е със зелена листна салата.

Пуешко с тиква

Продукти: една малка тиква (20-22 см), 400 г пуешко, по 1-2 бр. морков-млад и лук, мъничко олио, кориандър, карамфил, млян пипер, сол, магданоз и копър;

Технология: месото се нарязва на неголеми парчета и се обработва със солта и пипера, поръсва се със зелените подправки. Лукът и морковът на кубчета  – запържваме в тиган. Изваждаме ги и в олиото запържваме и месото.

Срязваме върха на тиквата и изчистваме отвътре. В тава, съответна на големината на тиквата, се разстила фолио. Тиквата се напълва с месото и зеленчуците, леко се посолява отгоре и се изсипват останалите зелени подправки. Загръща се с фолиото и – към фурната на 200° за 90 мин. След изтичане на времето фурната се изключва, но не се отваря още 60 мин. Тиквата се пропива с аромата на пуешкото месо.

Рецепти за Ден №2: Бобови ястия и варива

На обяд се ядат фасул, ориз, грах, соя, нахут, картофи – непременно сварени или на пара, почти без мазнина. Може малко хляб, салата, както и готвени зеленчуци. Бульончето е безмесно, може от кубче.

На вечеря се дояжда същото, но в намалено количество, без хляб и без бульон.

Крем супа от домати за нишестения ден

Продукти: 3 с.л. ориз – предпочитаме груб, 6 домата, по 2-3 бройки морков, лук, ск. чесън, 300 мл зеленч. бульон;

Технология: наситнен, лукът се запържва в тиган и след омекването му слагаме и наситнените доматки. Задушаваме под капака на слаб огън. След като доматите омекнат, се добавят морковите, оризът, бульонът и малко сол. Вари се до готовност на ориза. Супата се минава през блендер или през сито, или се пасира (с каквото разполагате). Пюрираната маса се овкусява с чесъна и само се кипва.рецепти за 90-дневната диета с грамажи за картофена крем-супа рецепти за 90-дневната диета

Картофена запеканка – мусака

1 ч.ч. леща, 6 средни картофа, 3 средни домата, 1 стърган морков, 100 мл бульон, сол, пипер, магданоз, зехтин;

Технология: картофите – небелени, се сваряват. Обелваме ги като се изстудят, режем на шайби. В огнеупорна, леко подмазана тавичка, нареждаме слой картофи, отгоре лещата, моркова, нарязаните на шайби домати. Поръсваме със зехтин и подправяме с пипер. Заливаме ястието с бульон (или обезмаслено мляко) и запичаме при температура от 200° до поруменяване. Поднасяме, посипано с магданоз и зелен лук.

Засушени тиквички с ориз

Продукти: 2 тиквички, ½ ч.ч. ориз, олио, подправки, по 2 бройки – малки, лук и домати.

Технология: в тиган сипваме олио на око и добавяме измития ориз, настърганите тиквички, лука и доматите. Всичко се запържва на силен огън за 5 мин. Ястието се задушава за 20 мин. на намалена степен. За готовността се ръководим от състоянието на ориза. Непременно се готви на среден котлон, за да може тиквичките да пуснат сока си и да няма нужда от добавяне на вода.

Рецепти за Ден №3: Въглехидратен

На обед можем да заложим на макароните, спагетите, пицата с доматен сос или просто да залеем с доматен сос различни зеленчуци и да ги сервираме със солено тестено в количество, съответно на парче пица. Зеленчуковото ястие може да се изяде с крекери, с палачинка или друго печиво, което е направено без мая, мляко и яйца.

В менюто за този ден естествено присъстват елда, просо и др. зърнени.

Вечерята може да е 3 топки сладолед с малко черен шоколад или палачинка без мляко, или солени бисквити. Ако не си падате по сладко, яжте соленки или пица.

Спагети със зеленчуци за въглехидратния ден

Продукти: по 1 бройка тиквичка и морков, 200 г спагети, сол, пипер;

Технология: тиквичката и морковът се нарязват на тънко по дължина – като зеленчукови спагети. Запичаме ги във фурната за 5 минути и отгоре изсипваме спагетите, сварени в подсолена почти до готовност. Може да поръсим с магданоз и/или копър.

Юфка по славянски

Продукти: 120 г брашно, 125 мл вода, 25 мл зехтин, немного сол, 1 гл. лук, сос от пасирани домати;

Технология: замесваме тесто от брашното, водата и солта. То трябва да има консистенция, която да му позволи да премине през отворите на гевгир с редки кръгли отверстия. В 3 л кипяща вода добавяме зехтина и през гевгира (постоянно бъркайки) изливаме тестото. Получава се форма, подобна на спагети или юфка. За ок. 5 мин. тестото ще е готово. Оцеждаме водата, а юфката подправяме със сос, сварен от доматите с лука. Поръсваме щедро със зелени подправки

Кекс в микровълнова

Рецептата е за вечеря във въглехидратния ден. Приготвя се в чаша или купичка. Представлява едно от онези отклонения, които са допустими и потушават изблиците на лакомия.

Продукти: 4 с.л. брашно, 2 с.л. какао-прах, 1 яйце, 3 с.л. мляко, 50 г олио, 4 с.л. захар, 20 г черен шоколад, ½ ч.л. набухвател.

Технология: Всички съставки се смесват и изливат в чаша – до средата й, защото кексът ще набухне. Става за 2-4 мин. в микровълновата, зависи от обема и от мощността.рецепти за 90-дневната диета рецепти за 90-дневната диета

Рецепти за Ден №4: Плодов

Най-здравословната храна тук е цели плодове с кората. Но за разнообразие може още компоти, плод. пюрета, запечени плодчета, използване на подсладител. Ако недолюбвате плодове, може да ги съчетаете с пресни зеленчуци.

Плодова салата за витаминен ден

Продукти: по 1 брой банан, ябълка, киви, мандарина, 100 г ядки, 3 с.л. йогурт.

Технология: Плодовете са на парченца, ядките – едро млени. Салата се подправя с йогурта.

Круши с мед за витаминен ден

Продукти: 3 големи жълти круши, 3 клончета карамфил, ванилия, канела, мед и орехи;

Технология: нарязваме крушите на тънки парченца и ги слагаме за мъничко на тиган с водата, карамфила и ванилията. След охлаждане слагаме 1 с.л. мед и канела на края на ножа. Разбъркваме, като внимаваме да не се начупят парченцата. Посипваме с 25 г. ядки.

Салата от броколи за витаминния ден

Продукти: 200 г броколи, 150 г червена чушка, 100 г ябълки, по-кисели, 2 ч.л. белен слънчоглед;

Технология: нарязваме всичко съвсем на ситно или полусмиламе с някакъв уред, но да не станат на каша. Парченцата пипер и ябълка да бъдат ок. 0.5 см, а броколите – на трохи. Добавяме семената.

Сос за подправяне: 20 мл зехтин, 7 мл оцет, лъжичка горчица и мъничко мед.

Примерни менюта даваме ТУК:

90 дневна диета. Примерно меню ден по ден. Рецепти, таблица и работещи принципи

Разрешените, ограничените и противопоказаните храни сме описали ТУК:

90 дневна диета. Таблица, грамажи календар и приложение

При правилно провеждане на диетата резултатите са разбиващи. Казват го стотици, не – хиляди жени, които са я изпробвали. Конкретните резултати и много истински отзиви описваме ТУК:

90 дневна диета. Резултати и мнения. Действително ли върши работа?

За тази диета има немалко живи отзиви във видео форма като този:

Споделете любими рецепти и подходящи ястия в коментарите по-долу.
Какво вкусно да си сготвим, докато сме на диета? Чакаме с любопитство!

Източник:

Enjoyed this post? Share it!

 

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *