Нар. Сок от нар. 20 впечатляващи здравни ефекта. Противопоказания. Начин на употреба
Съдържание на статията:
Нарът – благослов на природата
Над 4000 години силните лечебни свойства на нара дирижират здравето ни. В Египет вярвали, че плодът символизира безсмъртието и затова фараоните били погребвани освен с несметните им богатства и с… нар. Древногръцките философи пък са го „приписвали“ срещу злост и омраза.
Дървото или храстът нар (Punia Granatum) расте най-вече в топли тропически места. Идва по нашите земи от Средна и Централна Азия. Нарът живее до 70 години, но е продуктивен до 40-та си година. На 3-та или 4-та година вече се окичва с обилен цвят (около 70 дни) и при добри грижи може да се похвалим с богата реколта от 50-60 кг плодове. Те са едри и кръгли, вътрешността им оформя от 6 до 12 гнезда, изпълнени с рубинени на цвят зърна (семена). 365 са те според една легенда – по 1 зърно за всеки ден, но в действителност в качествения плод те достигат до 1000.
Нарът е вълшебник, защото плодът му е богат на:
- Витамини – А, С, В6, В12, Р.
- Микроелементи – калций, магнезий, калий, манган, натрий, фосфор, йод, желязо.
- Целулоза.
- Танини.
Как да извлечем максимална полза от нара?
Да хапваме директно рубинените семенца на плода е възможно, но не толкова ефикасно. Първо, трудоемко е – зрънце по зрънце. Второ, не е достатъчно ударно, за да атакуваме здравните си неразположения. Зрънцата се отделят по-лесно, ако около час поставим плода в студена вода. След това отрязваме горно капаче и правим няколко напречни разреза. Най-полезен плодът на нара е във вид на пресен сок (фреш). При домашни условия и това е трудоемко, освен че ни трябва и сокоизстисквачка. Но преди да я пуснем в ход, трябва да отделим по описания начин зрънцата. За да премахнем ципите около тях, те трябва да киснат в студена вода. Няколко пъти изцедената маса влагаме в машината, за да добием максимум сок. Накрая го прецеждаме. Такъв сок е силно концентриран. Обикновено го разреждаме с малко вода или го смесваме със сок от ябълка, моркови или целина, защото е с висока киселинност (тя е враг на емайла на зъбите, стомахът първи я усеща). Тоест, най-полезно е сокът от нар винаги да се пие разреден!
Чудодейният сок от нар
Освен споменатите в съдържанието на плода минерали и витамини, в изцедения натурален сок (в 100 г) има до 10% аскорбинова, фолиева и лимонена киселина, водоразтворими полифеноли, от 8 до 20% глюкоза и фруктоза, аминокиселини и протеини, пектини, танини, фибри.
Всички тези съставки превръщат сока от нар в лечебна напитка. Наричаме го живителен сок, защото действа активиращо върху всички системи, осигуряващи жизнената дейност на организма ни. Широкоспектърно е здравното въздействие на този богат на вкусове еликсир.
Ето какви конкретни заслуги има за здравето ни рубиненият сок:
- Преодолява анемията – кръвотворно средство е, повишава нивата на хемоглобина.
- Подобрява стомашно-чревния тракт, спира диарията в случая въздействат пектин, танинът и фолацинът.
- Нормализира кръвното налягане – хипертонията се повлиява и заради силното диуретично свойство на сока. Калият е от полза за сърдечната дейност.
- Намалява риска от злокачествени образувания – на гърдата при жените, на простата при мъжете. Препоръчва се на живеещи в зони с повишена радиация и на работещи с радиоактивни изотопи.
- Снижава стойностите на холестерола и регулира водно-солевия обмен – заради богатството си от минерали, многократно повече от други плодови сокове.
- Засилва имунитета, предпазва от грип и настинки – в една чаша сок има 40 процента от нужната ни дневна доза витамин С; нарът е отличен биогенен стимулатор е, затова се препоръчва както на деца, така и на възрастни хора.
- Облекчава симптомите на менопаузата при жените – в граната неотдавна бяха открити и естрогени!
- Изключително важен за вегетарианците и веганите – заради 15-те вида аминокиселини, които те ще си набавят от сока.
- Препоръчва се на страдащи от бронхиална астма и респираторните инфекции – има силен противовъзпалителен ефект.
- Полезен е за диабетици – препоръчват се по 60 капки концентриран сок преди хранене три пъти на ден.
- Добре повлиява жлъчни и бъбречни кризи.
- Казва „Стоп“ на атеросклерозата, защото антиоксидантите в 30 мл рубинов еликсир са трикратно повече от същото количество зелен чай или червено вино.Те влияят благотворно и на кръвообращението и сърдечната дейност.
- Един от най-силните естествени афродизиаци. 100 мл сок дневно успешно конкурира виаграта. (Обяснението: повишава нивата на тестостерона)
- Успешно гори излишните мазнини – резултатът е видим след месец, без специална диета, с чаша сок всеки ден.
- Прави кожата гладка и еластична – акнето чезне, петната и луничките избледняват.
- Укрепва косата и ноктите.
- Засилва остротата на зрението.
- При изтощение засилва апетита и дава сили – в 100 мл сок има 64 кКал, комплексът от витамини допълва здравословния „коктейл“.
- Незаменим натурален тоник за тялото и духа. В Индия знаят защо. Ако искаме и ние да узнаем, ето какво трябва да направим: до 2 чаши сок дневно 30 минути преди ядене.
- Утолява жаждата (заради лимонената киселина) – за нашите горещници е идеален лек: чаша рубинен сок!
Внимание: сокът е противопоказен!
Високата киселинност на сока вдига високо бариерата пред хора, на които е установено, че имат:
- панкреатит,
- язва,
- улцерозен колит,
- повишена киселинност на стомаха,
- рефлукс,
- запек,
- хемороиди,
- нарушен зъбен емайл,
- алергия.
Имаме ли и един от тези проблеми, най-добре е да се въздържаме от „еликсира“. Внимателно може да се пие от време на време негов по-щадящ вариант – коктейл с морковен или ябълков сок, разреден с вода, 1:2!
Може да навреди на децата до една годишна възраст.
Натуралният сок с уникалния му витаминен, минерален и киселинен състав е прекалено силен за бебета.
Внимателно да се дава на малките деца. Препоръчителната доза за тях е: Сокът се разрежда с вода едно към едно. Два дни подред по една чаена лъжичка, като внимаваме за алергия. Ако всичко е наред, почивка една седмица. След нея отново същата схема.
Бременните и кърмачките също трябва да пият сок от нар с повишено внимание.
Доказана е ползата на напитката за вътреутробното развитие на плода, за избягване на спонтанни аборти, за облекчаване на родовата дейност. И именно, за да не настъпи опасен обрат, бременните и кърмещите жени следва да се съобразяват с някои препоръки. Сокът да е натурален и пресен. Да се разрежда с вода 1:1, да се пие по 1 чаша три-четири пъти в седмицата, не повече!
Да не хвърляме цветовете и кората на нара!
Кората на нара е ценна. Богата е на три вида алкалоиди и дъбилни вещества. Затова е добре да я сушим на сянка. На едри парченца, стрита или смляна, от нея можем да направим отвара или чай (към чая прибавяме и сушени цветове на нар).
Против разстройство.
5 грама кора накисваме за 20 минути в половин литър кипнала вода. Прецеждаме, пием по половин-една чаена лъжичка 3-4 пъти на ден. Против глисти. 40-50 грама натрошена кора престоява 6 часа в 400 мл хладка вода. Вари се на слаб огън докато течността остане наполовина. Изстиналата отвара прецеждаме и изпиваме на малки глътки в рамките на един час. След още час приемаме слабително, а след 4-5 часа си правим клизма.
При възпаление на стави, бъбреци и черен дроб
отново ще ни помогне отвара от кората на нар. Приготвяме по класическия начин за отвари – 5 грама гора в 500 мл гореща вода, 1 час кисне, прецеждаме, пием на малки глътки – в рамките на деня.
При напрежение и възбуда, за спокоен сън.
Правим си чай от малко кори, сушени листа, цветове и бели тънки кожички, които сме обелили от червените зрънца на нара. Запарваме 1 супена лъжица в 500 мл гореща вода. Пием няколко малки глътки, прецеден, след като изстине, след ядене.
Стоматит, конюнктивит, изгаряния, диария, малокръвие
– за тях официалната медицина предлага мехлеми, отвари, настойки от семките, кожичките, кората, листата и цветовете на нара.
Масло от нар
Етеричното масло, извлечено от екзотичния плод, открай време има приложение във фитотерапията и природната козметика. Има стягащо, но и омекотяващо действие. Масленият екстракт е изключително полезен за изтощени коси, проблемни и повехнали кожи. Антиоксидантите свойства на балсама забавят стареенето на зрялата кожа и изглаждат младата, но поразена от акне и широки пори кожа. Ако към маската, която обичайно използваме, прибавим пасирани семена от нар, по-бързо ще изгладим бръчки, ще тушираме петна и белези.
Сок от нар + вода + захар = гренадин
Гренадинът е създаден (в кая на 19 век) за направата на коктейли. Червеният му цвят го прави атрактивен за алкохолни и безалкохолни коктейли на пластове.
Можем да си произведем сиропа у дома. Но е повече на сметка, ако си купим готов – бутилка гренадин е десетина лева.
Сос от нар в кулинарията
Популярен е в кавказката кухня. Използва се в зеленчукови и месни ястия. Придава им сладко-горчив вкус и по-голяма плътност. Не е типичен за нашата кулинарна традиция, но в интернет могат да се открият доста рецепти с витаминозния сос. Всъщност сосът се използва в качеството си на марината. Тя прави говеждото крехко и пикантно. Сьомга в сос от нар е предпочитана в Прибалтика. Наши ресторанти предлагат пиле, приготвено с тази марината, като прибавят и соев сос.
В текстилната промишленост. Цветовете на нара съдържат големи количества антоцианин. Този ярко червен пигмент се използва за производство на бои за копринени, памучни, ленени и вълнени тъкани.
Качественият нар – как да го познаем? Цени
По кората ще познаем узрелия и добър за консумация нар. Кората на узрелия плод трябва да е леко суха и опъната. Ако е прекалено гладка, значи нарът още не е напълно узрял. Освен това пъпката – там, където е бил цветът, не бива да е зелена. Плодът, който смятаме да купим, трябва да е твърд. Ако е мек, може да е загнил, натъртен или премръзнал.
Килограм нар можем да купим за 3.50 лв. При големи количества цената пада до 2.50 лв. за килограм. Он лайн се предлага 100% натурален сок от нар в бутилки от 330 мл за 2.98 лв. и от 750 мл за 5.88. Същите количества имат почти тройна цена в биомагазините.
Между 12 и 15 лв. ще трябва да броим, ако решим да се снабдим с разсад и да отгледаме в градината си дърво или храст нар.