♠ Ползи и действие ♠ Някои приложения накратко ♠ Терапевтични рецепти по заболявания ♠ Листа от смокиня за отслабване ♠ Листа от смокиня при диабет ♠ При бронхит, астма и кашлица ♠ Чай от смокинови листа за бъбреци ♠ При сексуална дисфункция ♠ За здрави кости ♠ За сърце ♠ Лечение на сърбежи по кожата ♠ При косопад и витилиго
Съдържание на статията:
- Ползи и действие
- Някои приложения накратко
- Терапевтични рецепти
- Листа от смокиня за отслабване
- Листа от смокиня при диабет
- При бронхит, астма и кашлица
- При брадавици и хемороиди
- Чай от смокинови листа за бъбреци
- При сексуална дисфункция
- За здрави кости
- За сърце
- Лечение на сърбежи по кожата
- При косопад и витилиго
- Как се приготвя чай
- Сироп от смокинови листа
- Как се ползва мляко от смокиня
- Спиртен извлек
- Сушени смокинови листа
- Как се сушат смокинови листа
- Противопоказания
Плодът на смокинята е известно лекарство за 30+ болести, докато силата на листата й е съвсем слабо позната. За жалост, защото отвара (чай) от смокинов лист помага при диабет, колит и наднормено тегло, облекчава стомашно разстройство, цери възпаления в пикочната с-ма. Въобще този труден и дори опасен за бране лист е дълбоко стойностен дар на природата.
Смокинята цъфти през април/ май. През този период се берат и обработват нейните листа. Те са големи, приличат на човешка ръка и са изпълнени с лековит млечен сок.
Лекарствени са още плодовете (приложение пресни и сушени) и корените. Плодовете и коренът се добиват и обработват през есента.
Ползи и действие
на листа от смокиня
Смокиновите листа съдържат биофлавоноидът рутин (по-познат ни като витамин Р) фурокумарини, мастни к-ни, етерично масло.
Псорален, отделен от листата, както и специфичното им етер. масло, обладават фунгицидно и бактерицидно д-вие (тоест унищожават гъбички и бактерии).
Фурокумарините оказват фотосенсибилизиращо действие, тоест повишават чувствителността на кожата към слънчевата светлина. Този ефект се дължи главно на кумарин.
Смята се, че листата имат капацитета да приведат в норма нивото на холестерола и на триглицеридите, тоест на мазнините в кръвта.
Някои приложения накратко
- Смокиновият лист се вари, за да омекне и да пусне соковете си. Тогава той се налага като лапа или компрес върху възпалени пъпки, в които се набира гной, при афти и други точкови образувания;
- Смокиновият лист в пресен вид (без да се обработва) се притиска върху циреи, фурункули и кокоши тръни, за да ускори тяхното съзряване и пробиване на жилото;
- Сок от листата на смокиня действа смекчаващо и противовъзпалително. Той се препоръчва за мазане на суха и покрита с неравности (пъпки) кожа;
- Кремове и мехлеми, приготвени от пресни смокинови листа, помагат срещу кожни обриви, причиняващи сърбежи, кожни възпаления и зачервявания;
- Пресният сок от смокиновите листа + млякото, което излиза при счупване на дръжката и от незрели плодове, се мажат върху брадавици, за да бъдат изгорени, да изсъхнат и да паднат сами;
- Изстискан сок от листата изтрива следите от татуировки;
- Народните целители варят смокинови листа и отделената течност се дава при ентерити и ентероколити, за успокояване и лечение;
- Млечният сок от листата, объркан с мед, помага при начална катаракта и при влажна форма на макулодистрофия (дегенерационен процес в очната макула);
- Със свежи листа от смокиня се натъркват клепачите и съединителната обвивка (старинна източна рецепта против удебеляване на клепача и склерата);
- Сок и отварка от смокинов лист потискат растежа на гъбички и болестотворни бактерии;
- Фурамен, получаван от смокинята, се използва срещу оплешивяване;
- Ензим от млечния сок – одитин, напълно разрушава фибриноген и фибрин в кръвта. Фибрин е неразтворим белтък, който се получава при съсирването на кръвта. Нишките му образуват основата на тромбите, които пречат на нормалното протичане на кръвта и могат да създадат точка на запушване. За лечението се ползват 2-3 капки прясно показал се сок;
- Ако сте предразположени към образуването на ранички в устата, не особено добре понасяте зъбни протези и коронки или получавате възпаления, то решението е една своеобразна дъвка – сутрин дъвчете смокинов лист (чист, естествено);
- Лист от дива и култивирана смокиня се приема при ултравиолетово облъчване с цел възстановяване на депигментирани участъци от кожата. Помагат псорален и комплекса фурокумарини. На същото се разчита и при лечение на витилиго;
- Смокиновият лист на лапа или компрес работи като антисептик при кожни възпалителни проблеми, ранички, одрасквания, пробождания;
- Жабуренето с отварка от смокиня премахва зъбната болка (източна рецепта);
- Сироп от смокиня (плод и лист) помага при ревматични болки и при бяло течение;
- Същият сироп при децата работи като тоник за подобряване на апетита. Регулира храносмилането и отделянето, работи като меко слабително при запек;
- Млечният сок е унищожителен за хелминти;
- Смесени отварки от листата на смокиня и на коприва лекуват дизентерия и възпалени лигавици на червата.
Терапевтични рецепти
по основни проблеми
Листа от смокиня за отслабване
Една от най-вкусните диети изгражда храненето върху малки порции сухи смокини, кайсии и стафиди, смлени на пюре. Ако се предозира, което никак не е трудно, се получава обратният ефект.

Лекарство и вкусен плод, смокинята ни ползва и за вталяване
Затова не така вкусно, но пък по-ефикасно и безопасно е отслабването със смокинови листа. От набрани през юни пресни листа приготвяме воден извлек, който е отличен помощник на всеки диетичен режим, а може просто да придружава нормалното хранене, за да компенсира нерегулираните процеси.
Рецепта за воден извлек: накъсваме листата на малки парчета и ги заливаме с вода, оставяйки ги да покиснат около 90 мин., след което отделяме растителната маса.
Течността се пие 3Х70 мл или 2Х100 мл.
Рецепта за чай: след като покиснем листата, ги местим на котлона и кипваме за няколко минути. Следва леко запарване и прецеждане. При този начин на приготвяне може да се поема по-голямо количества, по малко през целия ден (ок. 500-600 мл).
Отслабване със смокинова дъвка: сутрин дъвчете по едно смокиново листо, докато стане на неприятно пюре. Изплюйте. Можете да повторите през деня, когато ви се изостри апетитът. Тази смокинова дъвка помага за регулиране на теглото, естествено в комбинация и с други сериозни мерки.
Листа от смокиня при диабет
Използването на смокиновия лист от диабетиците е спорен въпрос. Някои източници включват диабета сред противопоказанията, а според други отварката от листата е супер за болните, защото им помага да се справят с наднормените мастни отлагания по тялото, сваля кръвната захар и регулира синтеза на инсулин.
Рецепта: късаме от дървото три листа, хубаво ги промиваме и ги потапяме в 800 мл вода. Варим 12 мин., след което оставяме да се запарват 130 мин.
Ние не прокламираме това лекарство. Напротив, съветваме диабетиците да се допитат до лекуващия специалист. А ако ви разреши да ползвате това древно дърво за овладяване на захарта, но знайте, че ще намерите смокинов лист и в аптеката.
При бронхит, астма и кашлица
Листата на смокинята са уникално природно средство за облекчаване на респираторни заболявания като бронхита, както и на главния симптом на повечето дихателни патологии – кашлицата.
За астматиците тази рецепта се дава като алтернативна терапия за намаляване на изразеността на болестните прояви.
Простудили сте се и нещо покашляте? Не чакайте да се влоши състоянието ви, да се разгърне болестта или – още по-зле!, да се появяват усложнения. Започнете с чай, сварен от смокинови листа, богато гарниран с мед, и скоро резултатът ще ви удовлетвори.
В случай че заболяването е не простудно, а вирусно, препоръчваме да включите и полезните свойства на смокинята. 8 плодчета, нарязани на малки късчета, се варят в ¼ л, 20 мин. След това отделяте чистата отварка и я допълвате с вода до първоначалния обем от 250 мл.
Следващата стъпка е да изсипем в течността чаша захар и да варим, докато тя се разтвори и получим сироп. Щом е готов, разбъркваме в него чайна лъжичка млян корен джинджифил (гледайте да се направо пюриран) и сокът от един лимон.
Лечебната доза от този своеобразен елексир е 1 с.л., а за мъниците – 1 чайна, приемани през 8 часа.
При брадавици и хемороиди
И дечицата знаят, че бялото мляко на смокинята маха брадавици, но имахте ли идея, че същият ефект се получава и спрямо мъчителните хемороиди? Редовното обработване на образуванията с чист и прясно добит сок от смокиня ги ликвидира в доста кратък срок.

Белият сок на смокинята се оприличава на мляко
Как да получим достатъчно мляко? Ако за брадавицата стига буквално една капка, но хемороидите са по-обемисти и може би ще се изпотите да получите достатъчно мляко. При срязване на дръжката, получаваме малка капка. Срез на друго място ни дава следващата и така, докато добием необходимото колич., за да обработим цялото образувание.
Ако имате възможност, мажете по 2-3 пъти, докато не минат.
Чай от смокинови листа за бъбреци
Ето една течност, която прави уникално качествени промивки на пикочната с-ма. Вече споменахме, че смокиновият лист е силен антисептик. Прекаран по пътя на урината, той изчиства и лекува възпалявания.
Трябват ни 2-3 млади листа. Запарваме ги в 800-1000 мл и това количество ще прекараме през тялото си. Може би ще ви се стори безвкусно, но в този случай не подслаждайте, нека водният извлек премине натурален.
Същата рецепта работи при камъни в бъбреците. Може да пиете такъв чай при склонност към пикочни проблеми, за профилактика.
Ако изпитвате болезненост в зоната на бъбреците, непременно трябва да разберете откъде и защо идва това усещане. Помагаме ви в ориентирането чрез материала ни ТУК: Как и къде болят бъбреците. Диагностика по локацията. Какво значат такива болки?
При сексуална дисфункция
Някога в древността листата на смокиновото дърво са давани като естествен начин за нормализиране на половата функция. С тях са лекували безплодие.
Този им ефект е малко позабравен в днешно време. Почти никой не знае, че смокиновият лист е много силен афродизиак. Той увеличава сексуалната активност и издръжливост, като привнася в тялото нужните му витамини и минер. в-ва.
За здрави кости
В листата на смокинята има високо съдържание на калций – най-необходимото ни в-во за укрепване на костите и подобряване на състоянието им.
Ако сте във възраст, когато рискът от загуба на костна плътност е актуален (менопауза), непременно вземайте профилактично чай от смокинов лист. В него има и още фосфор, който стимулира регенерацията на костите и възстановява след травми.
За сърце
Исхемичната болест на сърцето нерядко изненадва своите жертви, но ако имаме идея за това опасно изменение, можем да си помогнем със смокинов лист. Листата на това древно дърво съдържат омега 3 и 6, които – знаем!, редуцират риска от сърдечни катастрофи.
Съвет: при сърдечни неразположения просто редовно пийте чай от смокинов лист. Целебната напитка ще работи профилактично и в много направления – ще регулира холестерола, ще намалява триглицеридите и ще предпазва от образуване на тромби. Накратко: водният извлек се противопоставя на най-разпространените провокатори на сърдечни проблеми.
Лечение на сърбежи по кожата
Смокиновият лист се използва при кожни изменения от всякакъв вид, особено ако те са придружени от сърбене. Например – при алергичен обрив, при ухапване/ужилване от насекомо, при някакво възпаляване и т.н.

Качествата на смокинята се ползват и от козметичната индустрия
Мехлем от пресен лист: набираме листа и хубавичко ги измиваме. Нарязваме ги на ситно и изцеждаме сока. Тази част е трудна, но непременно ни трябва по-голямо количество – трябва да съберем цяла супена лъжица.
Смокиновото мляко се разбърква с 50 г меко краве масло, докато заприлича на крем. Този лекарствен мехлем ще ни служи дълго време, затова ще го пазим на студено. С него ще намазваме поразените места, докато се успокоят.
При косопад и витилиго
За лечението на депигментирана кожа (витилиго) и гнездовата форма на косопад се използва настойка от листата на смокиня. Приготвят се, като стиска листа се заливат с 400 мл вода и се изчаква да постоят в течение на 1 час. След това листата хубаво се оцеждат и изхвърлят, а извлекът се поема пред храна, 4Х100 мл.
Как се приготвя чай
от смокинови листа
Няколко смокинови листа варим в 1 л. Първо кипваме, а след това пускаме листата. Задържаме водата на силен котлон, да кипи активно още 15 мин. След това дърпаме кастролата настрани, добре я затваряме с капак и изчакваме да се охлади самостоятелно.
Пийте този чай от смокинов лист всеки ден през преходните периоди, особено на прага на простудния сезон, за да се пазите и лекувате от респираторни проблеми.
Как се пие? Като всяка настойка, и чаят от листа от смокиня се пие между 2 и 4 пъти за денон., като дозата е 70-100 мл според концентрираността.
Дотук дадохме рецепти само с пресни листа, но без съмнение те не са ни винаги под ръка. Ако наберете листа през април/ май (когато те са максимално изпълнени с полезни в-ва), може да ги изсушите и след това да ги приготвяте в термос. Дозирането е 2-3 с.л. начупени листа към 500 мл вода. Гледайте да запарите за повечко време – не под 4 часа.
Лекарството от смокинов лист винаги се пие до отшумяване на проблема.
Как се лекуват колити със сушен лист и язва и гастрити – с дъвчене на суров лист, е описано ТУК: Лечение с листа от смокиня. Отвара и други рецепти.
Сироп от смокинови листа
Сиропът е най-добрата форма за лечение на кашлица и възпалено гърло. Освен това той е добър начин да запазим целебната сила на листата за по-дълго време. Ако имате достъп до смокинови листа от чист екологично район и в перфектното време – април/май, то добрият вариант е да наберете по-голямо количество и да консервирате под формата на сироп.
За 1 кг захар трябват 30 средно големи листа. Сиропът се сварява в 1000 мл вода и се подправя с 1 лимонтузу.
Съществен момент е качественото измиване на листата, защото те имат лепкав елемент и задържат прах и боклуци. Сваряваме ги на среден огън за 20 мин.
Щом мине засеченото време, премахваме листата, а на тяхно място сипваме захарта. Бъркаме без прекъсване, докато се разтопи.
Варим, като се ориентираме по гъстотата – трябва да заприлича на истински гъст сироп. Щом решим, че е ок, слагаме и лимонтузуто. След 3 мин. вдигаме. Веднага разливаме по приготвените съдове – бутилки, бурканчета, и обръщаме.
Как се ползва мляко от смокиня
За добиване на млечния сок на смокинята, разчупваме зелени плодове или срязваме листа и дръжки. Всички елементи на дървото са изпълнени с този жизнен сок.

Млечният сок дразни епидермиса и изгаря патологични образувания
Заради консистенцията и цвета го оприличаваме на мляко, но всъщност то е по-скоро изгаряща киселина. Силно лечебно е, но задължително знайте и пазете здравите тъкани.
Така например ако обработвате брадавица със смокиновото мляко, трябва да защитите околната тъкан (с мазен крем или да облепите с лейкопласт). Млякото ще изгори брадавицата – супер!, но ще изгори и околния участък.
Млякото обгаря още рани, папиломи, кокоши тръни. С него се обработват бактериални и гъбични огнища. Работи идеално, само не забравяйте, че здравото наоколо е уязвимо.
Спиртен извлек
от листа от смокиня
Тинктурата е чудесен начин да се извлече полезното от растителната маса и след това да се запази надеждно, без загуба на качества. Смокиновият лист се обработва така:
Рецепта №1: Набираме 30 средно големи и не много стари листа от смокиня, нареждаме ги в горе-долу в буркан, колкото да влязат всичките и ги натъпкваме към дъното. Заливаме с 40% спирт, точно да се покрият, и прибираме за 14 дни;
Рецепта №2: По-силен вариант на тинктура се приготвя с 90% медицински спирт, който в равно съотношение е разреден с дестилирана вода. Тук престоят е 40 дни.
И в двата случая прибираме готовото лекарство в тъмно стъкло и въобще го пазим в затворен шкаф. Дозира се на капки, които допълнително се разреждат във вода.
Тинктурата се приема като антиоксидант (3Х30 капки), за апетит и добро храносмилане, при храносмилателни разстройства (20 мл тинктура в 120 мл вода, четирикратно за няколко дни).
Рецепта №3 при артрити, артрози и ревматизъм: прекарваме смокинови листа през месомелачка, докато успее да оцедим от тях 50 мл сок. Смесваме със спирт – ок. 100 мл, и прибираме в тъмнокафяво шише. Стои в хладилник 14 дни и почва да се употребява, разредено във вода. Еднократно се приема по 1 чаена лъжица.
Терапевтична схема: първите 24 часа – 8 пъти, следващите две денонощия – 5 пъти, четвъртите 24 ч. – три пъти.
Повече лечебни схеми ТУК: Смок. лист срещу температура, при цироза, срещу възпалени венци и още 10+ заболявания.
Сушени смокинови листа
Как се берат?
Периодът за бране и консервиране на листата започва от април. Според някои източници краят е май/юни, според други – може да се берат и до октомври. През лятото смок. листа концентрират в себе си полезните за човека съставки и най-вече фурокумарините достигат до 0,9%.
Внимание!
Смокиновото мляко гори и особено под риск са берачите, защото за кратко време имат досег с големи количества от опасната субстанция.
Няколко правила срещу изгаряне при бране и обработка на листата:
- Режете, а не късайте;
- Непременно защитете очите – със специални очила, ако нямате – поне със слънчеви;
- Възможно е изгаряне по лицето (от пръски), затова намажете дебело с мазен крем и подновявайте периодично;
- Събирайте листа в пълно облекло, без оставена открита кожа;
- При попадане на мляко върху кожа, плакнете обилно, на течаща струя.
Как се сушат смокинови листа
Срязаните листа се нареждат върху брезент на тънък слой. Нека почти не се застъпват. Така кумарините ще се запазят най-пълно. Всеки ден обръщайте листата по 4 пъти.

Плодът има неизмеримо по-голямо стопанско значение от листата на смокинята. При сушенето му листата се ползват за изолиране на пластовете
Сушенето се извършва при устойчиво слънчево време. Отнема ок. 4-5 дни. Ако сушите повече, масата ще загуби качествата си.
Средният добив от нормално развито дръвче е 12.8 кг листна маса, от които се получават 2.45 кг сух лист.
Смокинята се суши и в добре вентилирани помещения. При добро съхранение листът издържа 2 години, стига да се държи в проветриви помещения, в хартиени опаковки.
Противопоказания
на листа от смокиня
Първото, което трябва да забележите е, че смокинята е противопоказана за диабетиците. Плодът е с висока захарност, така че въобще е забранен. Според някои целители листът напълно замества невъзможният за употреба плод, а според други – и в него има риск. Това засегнахме по-горе.
Второ заболяване, по което ще срещнете противоречиви мнения, е язвата. Според едни източници смокиновият лист е лекарство при язва, а според други – е абсолютно противопоказан при наличие на язвена болест както на стомах, тъй и на 12-пръстното черво.
Някои безсъмнени противопоказания са: при остри възпалителни процеси в стомах и черва, при излишък от оксалова к-на (риск от подагра).
Още за рисковете и ползите ТУК:
Мляко от смокиня и смокинови листа в спирт за лечение. Рецепти, вреди
А ето и видео за чая от смок. листо:
Източник:
- polza-ili-vred.ru
- С какво е полезен чаят от листата на смокинята?
- recipehealth.ru