Народна медицина при фациалис (възпален лицев нерв). Упражнения, лекарства

Каква народна медицина при фациалис се препоръчва? Кои са добрите упражнения при фациалис? Лечение на възпален лицев нерв с лекарства. Видео

Троичният нерв е един от крупните нерви в черепната кутия. Той отговаря за чувствителността на лицето и за някои движения – на челюстите, скулите и др.

Когато лицевият нерв се възпали, човек моментално разбира това, тъй като болката е силно осезаема.

Възпалението на лицевия нерв срещаме и с немедицинското име „фациалис“. Тук ще разкажем за лечението в домашни условия с билки, упражнения и лекарства.

Какво е фациалисфациалис

Възпален лицев нерв е едно от най-неприятните неврологични състояние, което предизвиква сериозен дискомфорт. Обикновено от възпален лицев нерв страдаме през зимата, при излагане на течение или през лятото, при престой на климатик, на много ниска температура.

Важно е веднага след като установите, че имате възпален лицев нерв или т.н парализа на Бел да посетите личния си лекар, който ще ви изпише подходяща терапия. Но има начини да си помогнете и сами с помощта на определени упражнения и билки.

Най-ранни симптоми

Първи белези, по които да разпознаете началото на неврит:

  1. При сутрешното събуждане едното око се отваря лесно, а другото може да се наложи да отворите с пръсти;
  2. Имате усещането, че дъвчете с чужди зъби;
  3. Изтръпват бузите;
  4. Възниква болезненост в шията и ушите, често болката ескалира до нетърпимо главоболие.

Някои народни средства бързо ще помогнат при появата на такива симптоми.

Народни средства при фациалис

Затоплете лицето – завържете на главата топла кърпа или шал, така че да покрие бузите, шията и ушите. Ходете така и вкъщи, а на улицата – абсолютно задължително. Дори нощем лягайте с по-лека, но все пак топла кърпа. След баня не позволявайте на главата, шията и гърба за мръзнат.

Народната медицина препоръчва следното при възпален лицев нерв за облекчаване на състоянието:

  1. 1 с.л боров сироп, 100 малки шишарки от бор (зелени), 25 седефчета се варят в 2,5 л вода и 1 кг захар за 20 минути; след изстиване се прецеути; след изстиване се прецежда. Пие се сутрин, обед и вечер 30 минути преди хранене;
  2. Смесва се по 50 г агримония, бял равнец, широколист живовляк, жълт кантарион (цвят и листа), корени гръмотрън, невен, цариче, росопас и пача трева. 2 с.л от сместа се запарват в 400 мл вряла вода. Вари се 10 минути и се прецежда. Пие се 20 минути след първата смес.

Ако фациалис се дължи на изстудяване, ще помогнат следните рецепти:

  1. Равни дози мента лист и цветове от лайка, липа и бъз. Разбъркайте сместа и отделете 1 с.л. за еднократната доза. Попарете с 500 мл вода за 1 ч. Прецедете и започнете с 50 мл на всеки час в първите 3 дни на болестта. На четвъртия ден минете към 3 Х 100 мл;
  2. Равни части борови връхчета, лист червена боровинка, кора от бяла върба, двойна доза лист малина. Приготвянето е като по-горе описаната рецепта и се приема по същата схема.
Целебен чай против възпалителния процес

Подходящи са противовъзпалителните чайове

Фигурин бързо отслабване при Хашимото
  1. 100 г лавандула цвят и 150 г жълт кантарион. От сбора заделяме 1 с.л. и попарваме с 500 мл за 20 мин. Схемата е 2 Х 200 мл до изчезване на симптоматиката, винаги топла напитка;
  2. 1 с.л. сушен лист лайка сваряваме с 250 мл вода. Пием като класически чай, но глътката се задържа в устата за няколко секунди. Лайката действа успокояващо и се преборва с възпалението.
Лечение с компреси
  1. Корен лечебна ружа – 4 с.л. се попарват с 200 мл, за 12 ч. С отварката напояваме марля или кърпа и налагаме на болното място. Завиваме с нещо топло. Правим го, докато симптоматиката отшуми;
  2. Цветове от лайка и черен бъз, равни дози. Отделяме 5 с.л. и кипваме на бавен огън. В случая ни трябват сварените билки, а не течността. Оцеждаме ги и ги завързваме в марля на вързопче, което налагаме върху болното място;
  3. Превръзки с дафинов лист – 5-7 листа попарваме с 500 мл за 10 часа. Нагъваме марля на 4 слоя и я потопяваме в топлата течност. Леко оцеждаме и налагаме върху болната половина на лицето. Завиваме с топло и държим до пълно изсъхване на марлята. Процедурата се прави нощем.
Лечение с тинктури
  1. От здравец – нарязваме листа на ситно и добавяме лист каланхое 50/50. Заливаме със спирт и държим в затворен шкаф за 1 седмица. Готовият спиртен извлек пазим в тъмна бутилка и в хладилник. С нея мажем местата, които са болезнени;
  2. От бреза – 3 с.л. брезови пъпки заливаме с 2 ч. водка. Държим 2 седмици. Тинктурата налагаме чрез компрес;
  3. От малини – равни пропорции млени листа и стебла накисваме в 1 ч.ч. водка. Държим 9 дни и е готово. Това се приема вътрешно 3 месеца – 3 Х 40 капки;
  4. Сбор – равни части майорана, босилек, лавандула и розмарин заливаме с водка в съотношение на теглото 1:10. Държим на тъмно за 15 дни. Дневно с тинктурата мажем по 3-4 пъти поразените мускули на лицето и на шията, може и по гръбнака. След процедурата обвиваме с топла кърпа. Тази тинктура ускорява лечението на фациалис.
Мехлем за възстановяване на функциите
  1. От люляк – сваряваме листа, докато се получи наситен цвят на водата. Добавяме св. мас, прехвърляме в бурканче и охлаждаме. Мехлемът се втрива в болезнените места, а междувременно се съхранява на сухо и тъмно. Люляковият мехлем премахва главоболието и локалната болка на лицето;
  2. От мумие – 5 г. мумие се размива с вода да се образува кашица (с няколко капки вода) и се смесва със св. мас (75 г.). Мехлемът се нанася еднократно в денонощието на венците, близо до бузата в течение на 10 дни. Облекчава болевите усещания.

Упражнения при фациалис

Гимнастиката много помага при фациалис и ускорява оздравяването. Важно е лицевият нерв за се тренира и активизира. Заставайте пред огледалото и:

  1. правете гримаси – надувайте бузите и правете смешни физиономии;
  2. произнасяйте сричките „па, пи, пе, по, пъ, ка, ку, къ“.

Ето кои упражнения може да прилагате, ако страдате от възпален лицев нерв:

  • Правете кръгови движения между зъбите с езика от вътрешната страна на бузите.
  • Усмихнете се толкова широко, че да се покажат и страничните ви зъби
  • Стиснете устни, след това ги разтегнете колкото можете, като през това време произнасяте звука „и“
  • За 10 секунди мигайте максимално интензивно
  • Бръчкайте вежди бавно, като полагате усилия

И още три упражнения:

  1. Издуйте бузите, като преди това сте вдишали и задръжте така 10 секунди преди да издишате и задръжте така 10 секунди преди да издишате.
  2. С полуотворена уста вдишвайте и издишвайте, като държите езика си на тръбичка през това време
  3. Вдигнете клепачите и веждите колкото можете по-нагоре.
Разтриване

Възпален лицев нерв се облекчава с упражнения и масажи

В острия период на болестта не се практикува разтриване. Но кремовете и мехлемите с мумие са подходящи, те помагат при неврити. По-горе дадохме подходяща рецепта за мехлем. Разстривайте лицето, шията, гърба, обхващайки областта на лопатките. Зоната трябва да се загрее много добре.

Масаж на лицето и лицев нерв

Хубаво е това да се прави от квалифициран специалист, но няма да навреди да си помогнете и сами. Намерете най-болезнените точки (симетрично) на бузите, над веждите и около носа. Масажирайте ги с палците едновременно и от двете страни.

Ако нервът е поразен в лека степен, то при интензивно лечение той може да се оправи за 2 до 3 седмици. Но след месеци или години е възможен рецидив. При средна степен на поражение лечението продължава 7-8 седмици.

Ако след 2-месечно лечение няма признаци за подобрение, пълното излекуване е малко вероятно. Може да останат последствия като тикове и обездвижени зони.

Лекарства при фациалис

За лечението на неврит се назначават:

  1. Антиконвулсивни лекарства – карбамазепин (стандарт в лечението). Алтернативи за отпускане на мускулатурата – баклофен, ламотрижин и др.;
  2. Противовъзпалителни – аспирин, бруфен (ибупрофен);
  3. Диуретици – за спадане на отоците;
  4. Противоспазматични – Но-шпа;
  5. Антидепресанти – амитриптилин (добре се съчетават с антиконвулсанти).

Локално се действа с физиотерапия – масаж, упражнения за мускулатурата на лицето, процедури с лечебна кал,  УВЧ-терапия (къси вълни) и др.

Хирургично лечение

То се прилага само при липса на резултат от класическата терапия или при негативни реакции спрямо лекарствата. Прилага се компресия – микроваскуларна, балонна. Друга техника е инжектиране в нерва на глицерол. Има и по-модерни похвати като термокоагулационна ризотомия и хирургия с гама нож.

Enjoyed this post? Share it!

 

Молим, коментирайте!

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *