♠ Какво е Муконазал ♠ Как действа ♠ Видове ♠ Муконазал плюс ♠ Муконазал натурал ♠ Приложения ♠ При остра и сенна хрема ♠ При синузит ♠ За средното ухо ♠ Противопоказания за Муконазал Плюс ♠ Нежелани реакции
Съдържание на статията:
- Какво е Муконазал?
- Трамазолин хидрохолид
- Как действа Муконазал?
- Видове Муконазал
- (цена, приложение)
- Муконазал плюс
- Муконазал натурал
- За какво се употребява и как?
- При остра и сенна хрема
- При синузит
- При възпаляване на средно ухо
- Противопоказания за Муконазал Плюс
- Нежелани реакции при Муконазал Плюс
- Как да приложим спрея правилно
- Предозиране на Муконазал Плюс
- Аналози и заместители
- Ксилометазолин
- Други
- Хомеопатия и природни продукти
Още в текста: ♠ Как да впръскаме правилно ♠ Предозиране на Муконазал Плюс ♠ Признаци на предозиране ♠ Аналози и заместители ♠ Ксилометазолин ♠ Други ♠ Хомеопатия и натурални продукти
Острият ринит (хрема) представлява инфекциозно възпаление на лигавичната обвивка на носа. Характерните му прояви са затруднено носово дишане и патологична секреция от носа. По-редки симптоми са лицеви болки и намалено обоняние.
Хремата рядко се появява сама. Обикновено тя съпровожда респираторна инфекция с вирусен произход.
ОРВИ има способността бързо да въвлича в патологичния процес лигавиците на околоносните кухини и отдели на респираторния тракт. На нейния фон бързо се нарушава вентилацията на носа, потискат се местният и общия имунитет, спада бариерната функция на лигавиците на носа и параназалните кухини. Възпалителните изменения нарастват.
Какво е Муконазал?
При така развиващите се процеси се появява необходимостта от т.нар.
назални деконгестанти
Това са медикаменти, свиващи съдовете в носа. Те бързо редуцират отичането. Водят до бърза и устойчива деконгестия (разговорно „отбъбване“) и намаляване на секрецията.
Деконгестантите (англ. congestion – запушване, застой) възстановяват проходимостта на носните проходи, подобряват носовото дишане, осигуряват дренаж и аериране.
Един от качествените представители на деконгестантите е
Трамазолин хидрохолид
с търговско наименование Муконазал (международно непатентовано название – трамазолин).
Как действа Муконазал?
Акт. съставка стимулира адренергичните рецептори в гладката мускулатура на съдовите стени, свива пещеристите тела на лигавицата, редуцира кръвта в микроциркулационния поток, намалява носовата резистентност.
По-просто казано: още първата доза деконгестант намалява осезаемо симптомите на запушване на носа.
Деконгестанти като Муконазал, наред с антихистамините, се препоръчват от EPOS 2012 при лечение на вирусни ринити и риносинузити.
Видове Муконазал
(цена, приложение)
Муконазал е във форма на спрей за нос, което улеснява апликирането му по цялата лигавица на носа. Той е в две разновидности – Плюс и Натурал.
Въпреки че са с едно и също име и от един и същи производител – Sanofi, двата препарата са абсолютно различни по съдържание.
Трамазолин хидрохолид съдържа единствено Муконазал плюс, а другият спрей – Муконазал натурал с троен ефект, е базиран изцяло върху природен състав – неразредена морска вода, обогатена с етерични масла и фосфолипиден комплекс.
Защо са с еднакво име?
Двата спрея постигат идентичен ефект, макар и по различен начин.
Вижте и тези свързани публикации. Текстът продължава и след тях!

Муконазал плюс
Той е 0,118 % разтвор на трамазолин хидрохолид.
Химическата съставка постига свиване на кръвоносните съдове в носа за 5 минути. Осезаемо се намалява отичането на лигавиците, намалява количеството на изтичащия секрет. Действието му е 8-10 часа.
Показание: производителят отбелязва, че този спрей е за премахване на отока от лигавиците на носа при възпаляване на горната част от дихателния пъти и сенна хрема. Лекарството подпомага секретирането при възпаляване на синусите и инфектиране на средното ухо.
Муконазал + се дава срещу рецепта.
Продава се в 10-милилитрово шишенце със специален накрайник за впръскване. Цена 10.80 лв.
Муконазал натурал
Той има три съставки:
- Морска вода, съдържаща 22 г/л минерални соли и микроелементи;
- Етер. масла от лимон, балсамова ела и мента;
- Извлечен от кокосовото масло фосфолипиден комплекс.
Спреят има хипертонични свойства. Не се води лекарство, а медицинско изделие. Създаден е като алтернатива на химичния препарат Муконазал плюс за пациенти, които предпочитат природните средства.
Показание: по данни на производителя Натурал отпушва носа, обеззаразява лигавицата и я успокоява. Оказва противовъзпалително действие и намалява риска от усложнения.
И двата спрея се прилагат от 6 г. нагоре.
Муконазал натурал се предлага в 20-милилитрово шишенце със специален накрайник. Цена 15.70 лв.
За какво се употребява и как?
При остра и сенна хрема

Отокът на носн. лигавица може да е провокиран от вирусна инфекция (остър ринит) или да е резултат от алергичен отговор на тялото спрямо даден дразнител (сенна хрема).
ТУК ще видите спецификата на симптоматиката при сенна хрема.
Резултатът и при двата вида хреми е еднакъв – лигавицата набъбва и намалява просвета на ноздрите. Носовото дишане се нарушава.
При впръскване на Муконазал плюс (трамазолин) организмът възприема 50 до 80% от въведената доза. Неговите метаболити се разпределят във всички вътрешни органи и се отделят с урината. Периодът на полуизвеждане е 5-7 часа.
На пациентите над 6 г. се препоръчва 1 впръскване на ноздра, като максималният брой апликации е 4 на ден.
Трамазолин се отличава с достатъчно бързо и сравнително продължително действие дори и в неголеми концентрации. Максимален ефект настъпва за 40 минути, а на 20-та минута се постигат 60% от максимума. Обемът на дихателния проход се увеличава с 20%.
Подчертаваме, че въпреки положителния противооточен ефект, използването на трамазолин се ограничава в рамките на 5 – 7 дни. Това е свързано с неговите особености: бързо всмукване в носната лигавица и способност да предизвиква системен ефект.
При често (продължително) използване на деконгестанти се намалява чувствителността към лекарствени средства със съдосвиващо действие. Стига се до метаболитно натрупване на вещества – вазодилататори, които участват в компенсаторното разширяване на кръвоносните съдове.
На този фон се развива вторично разширяване на съдовете, отбелязва се препълването с кръв на съдовете и на пещеристите тела в носната лигавица, засилване на назалната обструкция (запушване на носа). На този етап отбъбване с деконгестанти вече трудно се постига.
По-нататък използването на съдосвиващи средства може да доведе до характерни възпалителни изменения на носната лигавица или до т. нар. медикаментозен ринит.
Важна особеност на деконгестантите като трамазолин е тяхното балансирано използване, прилагане на оптимални дозировки и спазване на препоръчваната продължителност на лечението.
Ето защо фармацевтичните компании се стараят да разработват и натурални препарати с подобно действие, в случая – Муконазал Натурал.
Спреят Натурал представлява хипертоничен разтвор – той съдържа повече в-ва в себе си, отколкото кръвта и течната компонента на клетките. Тези разтвори буквално извличат секрецията от носа и промиват проходите.
Отбъбването и облекчаването на носовото дишането се постига чрез изтегляне на отложените в тъканите течности.
Друго предимство е, че тези разтвори са с високо осмотично налягане. Те извличат течностите и от попадналите в тях патологични микроорганизми. Те се дехидратират и загиват.
Така Муконазал Натурал има предимство пред Муконазал Плюс в частта въздействие върху патологичния причинител на хремата. Това е съществено при острите ринити, докато при сенната хрема е без значение.

Видове хрема, за които помага Муконазал:
- Изразено отичане на лигавиците на носа;
- Остър ринит с вирусен, бактериален и гъбичен произход;
- Хормонален ринит;
- Изразено запушване на носа на фона на сенна хрема;
- Запушване на носа при ОРВИ.
При синузит
Способността на Муконазал да намалява количеството на отложените секрети влиза в работа и при остри и хронифицирали форми на синузит.
Спрейовете – и двата вида, се предписват с цел да се подпомогне изчистването на околоносните кухини. Секретите при бактериално причинения синузит са гъсти и жилави. Те трудно се отделят, а в същото време съдържат бактерии, които поддържат патологичния процес.
За спецификата на терапията при синузити разказваме ТУК:
Всичко за синузит: симптоми, лечение. Ефикасните капки и спрей
При възпаляване на средно ухо
Деконгестантите имат място и при заболявания на ухото – главно при среден отит и евстахиит.
В повечето случаи възпалителният процес в средно ухо не е първично заболяване, а усложнение от дихателни заболявания като фарингит, тонзилит, ларингит, ринит, синузит, а също и от остри вирусни инфекции като грип, морбили, скарлатина.
Инфекцията преминава от дихателните отдели през евстахиевата тръба – в ухото. През тръбата минават частички слуз и секрети, разпръсквани при кихане и кашлица
Така се стига до възпаляване на евстахиевата тръба (евстахиит) и на средното ухо (среден отит). Често възникват застойни процеси и натрупване на течности, което води до размножаване на бактерии.
Сред обичайните симптоми са отичане на тъканите, влошаване на слуха, вдигане на температура и главоболие.
При остър ср. отит няма смисъл да се поставят антибактериални капки в ушите, защото те не стигат до огнището на възпаляване. Използват се антибиотици със системно действие.
Препарати, които свиват съдовете (капки и спрей за нос), имат важно значение при ушни инфекции, съпроводени с хрема. Тези лекарства се поставят в носа. Те свиват съдовете, намаляват отичането и по този начин отслабват напрежението, оказвано върху възпалената зона в ухото. Именно притискането, което идва откъм носните проходи поражда болезненост.
Освен това деконгестантите подобряват вентилирането на тъпанчевата мембрана и облекчават чуването.
Подходящи за облекчаване на ухото са спреят с трамазолин, капки и спрейове с ксилометазолин, фенилефрин и мометазон. Тези вещества се заместват помежду си, защото оказват почти еднакво действие.
Противопоказания за Муконазал Плюс
Те са два вида – абсолютни и относителни.
Абсолютните противопоказания се отнасят към:
- глаукома от тесноъгълен тип;
- атрофична форма на ринит;
- възраст под 6 г.;
- проведена хирургична интервенция през носа;
- непоносимост към трамазолин хидрохлорид.
Към относителните противопоказания спадат:
- Високо кръвно;
- Сърдечно-съдови патологии;
- Хиперплазия на простатата;
- Хиперфункция на щитовидната жлеза;
- Феохромоцитом.
Нежелани реакции при Муконазал Плюс
- ЦНС – виене на свят, изменение на вкуса, по-рядко главоболие, сънливост, седативен ефект;
- Психика – безсъние, халюцинации, по-рядко безпокойство;
- Сърце и съдове – вдигане на кръвното, тахикардия, аритмия, по-рядко учестено сърцебиене;
- Дишане – дискомфорт в носа, кръвоизлив от носа, по-рядко отичане на носоглътката, сухота на носа, кихане, обилно секретиране;
- Храносмилане – гадене, диспепсия;
- Кожа – обрив, оток, бледа кожа;
- Общ ефект – повишена умора, сънливост, чувство за разбитост.
Дава ли се на деца: над 6 г.
Ползва ли се при бременност: не се препоръчва през началните три месеца. Пред останалото време до раждането + периода на кърмене спреят Муконазал + се изписва от лекар.
За Муконазал Натурал не са описани нежелани реакции.
Натуралният спрей се избягва в три случая:
- При чувствителност към съответните масла в състава;
- При малки пациенти под 6 г.;
- При бременност и лактация.
Как да приложим спрея правилно
- Преди използване на спрея почистете ноздрите от намиращите се в тях секрети и корички. Така ще има контакт между лигавицата и активното вещество. Така терапевтичният ефект от лекарството ще се повиши. Може да почистите с разтвор на основата на морска вода или да разтворите морска сол.
- Свалете защитната капачка. Преди първо впръскване е необходимо да разработите дозатора като го натиснете няколко пъти, докато не се появи аерозолно облаче от лекарството. Спреят вече е готов за използване.
- Дръжте шишенцето абсолютно вертикално.
- Въведете накрайника внимателно и не много дълбоко в ноздрата и впръскайте един път. Повторете с другата ноздра.
- След края на процедурата изкарайте накрайника от носа и вдишайте;
- Изчистете накрайника със стерилна салфетка или с течаща вода и поставете защитната капачка;
- Съхранявайте при температура не повече от 25°С.
Предозиране на Муконазал Плюс
Признаци на предозиране са:
- Рязко повишаване, а след това спад на кръвното налягане;
- Усилено сърцебиене;
- Рефлекторен тип брадикардия;
- Понижаване на телесната температура;
- По-рядко – шок.
За децата са най-опасни интоксикацията и отрицателното повлияване на ЦНС, съпроводени с конвулсии, брадикардия, потискане на дишането и кома.
- Симптоми на активиране на нервната с-ма могат да станат халюцинации, повишена тревожност и превъзбуда, гърч.
- Потискане на нервната с-ма се проявява като повишена сънливост, обща вялост, брадикардия, спад на телесната температура, по-рядко – кома.
- Предозирането може да провокира повишено потене, втрисане, патологично побледняване на кожа и лигавици, разстройство на дишането, сърдечни и съдови нарушения, психоизменения.
Какво се прави в такава ситуация? При предозиране промийте незабавно носните проходи с голямо количество вода. При проява на симптоми на предозиране потърсете специалист, за да се назначи симптоматична терапия.
Аналози и заместители

Въпреки многото положителни характеристики, Муконазал Плюс има минус, който ограничава широкото му използване от потребителите. Това е цена в най-високия сегмент и наличието на други препарати с аналогично действие на по-ниска цена.
Лекарството с трамазолин струва 10.80 лв.
Пациенти питат за евтини аналози на Муконазал Плюс, но такива няма. Препаратът с трамазолин е оригинален продукт, който няма генерични лекарства (еквиваленти).
Възможни заместители на Муконазал Плюс са други назални средства със съдосвиващо действие, основани на друга активна съставка.
Най-разпространената група са капките и спрейовете с
Ксилометазолин
Показания за използването на този тип лекарства са:
- Ринит на фона на остра възпалителна реакция в респираторния тракт;
- Алергичен ринит;
- Синузит;
- Евстахиит и среден отит – като допълнително средство за премахване на отока от носоглътката.
Наименования:
- Капки – Ксилогел (7.76 лв), Ксилометазолин (3.19 лв), Ксилофарм (3.57 лв);
- Назален спрей – Ксилорин (6.76 лв), Ксилофарм (6.10 лв), Назик (7.52 лв), Олинт (7.74 лв), Олинт Хидра (9.92 лв), Отривин (9.34 лв), Отривин Ментол (10.43 лв), Септаназал (6.56 лв).
Други
- Оксиметазолин – Викс Синекс спрей срещу запушен нос. За пациенти над 6 г. Ефектът му продължава 12 часа. С-ст 11.40 лв;
- Фенилефрин – Виброцил капки, назален деконгестант + антихистамин. Бързо облекчава симптомите на хрема от инфекциозен и алергичен произход, синузити, отити. С-ст Цена 8.12 лв.
- Колоидно сребро – Коларгол, познат като „черните капки“. Изписва се при хреми, синузити, при бактериални инфекции и алергични реакции.
- Неомицин сулфат – Макситрол, капки за очи, кортикостероидно-противовъзпалителна комбинация. Понякога се изписват за отпушване на нос и симптоми на хрема.
Макситрол. Капки за очите, носа и ушите. Заместители и опасности
Хомеопатия и природни продукти
- Инфлуназал спрей – съдържа Луфа оперкулата и е насочен към хроничните ринити;
- Назодрен – лиофилизиран екстракт от Cyclamen, разработен за патологии в кухините на нос, синуси и средно ухо;
- Низита – изотоничен разтвор за промивки и отпушване.
Понякога назално прилаганите препарати се подкрепят с таблетирани със системно действие. Например Цинабсин са таблетки, създадени за синузит и запушен нос. Описваме препарата ТУК:
Цинабсин – най-верният съюзник при борба със синузит и запушен нос
Лечението на синузит е темата и на избраното от нас видео:
Източник: