Босилек: изтънчени композиции в песто, Базилико, паста и др. рецепти. Екстракти и масла
♠ Босилек в кухнята ♠ Песто ♠ Паста ♠ Свинско с босилек ♠ Сос Базилико ♠ В зехтин ♠ Продукти с босилек ♠ Етер. масло ♠ На капсули ♠ Тинктура ♠
Още в текста: Босилек в козметиката ♠ Шампоани, маски, сапун ♠ Вреда от босилека
Любима на кулинарите ароматна трева е босилекът. Без него не минават ред конкретни ястия.
Специфичният му аромат се харесва на всички. Затова подправката, тръгнала от Азия, днес е „разселена“ из цялата планета.
Наистина, на различните континенти се предпочитат разни видове и сортове. Някои от тях притежават допълнителна нотка – на канела, лимон или анасон. Но обикновеният босилек – камфорния, както го определят, е познат повсеместно.
Нищо не ни спира да си гледаме босилек на подпрозоречния перваз. Растението освежава обстановката, придава задушевна атмосфера на кухнята, гони комари и мушици. И е винаги под ръка за поредното ястие.
С лекота се отглежда и в градините, като при правилна грижа може да дава по няколко реколти за един вегетационен период.
В промишлени количества босилекът се събира машинно. Комбайни минават и срязват стъблата на 12 см. от земята. Зелената маса се суши далеч от слънце, за да не загуби растението ценния си аромат и вкус. Малки цветни пакетчета с билката заемат местата си по магазинните лавици.
Но кой не предпочита свежа подправка?

Затова на пазарите, а понякога и в големите вериги се намира пресен босилек – на китки и дори в саксийка, за бърза консумация. Купена в този вид, подправката лесно и качествено се съхранява. Тя може да се замрази, да се маринова, да се консервира със сол или в зехтин. Някои хитринки сме дали ТУК: Приложение на босилека, приложение, рецепти, видове и сортове
Босилек като подправка
в кухнята
Пресните листенца и сушеният босилек подправят най-разнообразни салати и ястия от гръцката, италианската, азиатската, френската и кавказката кухня.
Съдържание на статията:
Обичайният оцет се обогатява, особено щом получи босилек, мента, целина, естрагон, розмарин, маточина, кимион, анасон, копър, магданоз.
Босилекът върви с изредените подправки, а заедно те създават неповторим букет. В комбинация с розмарин се постига пиперов мирис, с чубрица се усилва остротата на блюдото, с майорана, магданоз и кориандър се отваря апетит.
Професионалните готвачи слагат млян босилек в супи, омлети, масло, извара, а в сух вид – в колбаси и пастети. В страните от Средна Азия подправката се слага и в чая, както и в други напитки.
Внимание! Босилекът не се готви заедно с ястията, защото ароматът му отлита. Той не е подходящ да бъде пуснат заедно с останалите компоненти на ястието и да ври или да се пече през цялото време. Най-ароматна остава подправката, когато се сложи в последните минути преди готовност. Дори за секунди в гореща вода листенцата се разгръщат и пускат аромата си.
Италиански специалитети
с босилек
Днес италианската кухня е немислима без босилек. И справедливо – именно Италия първа приема билката не за прокълната трева, която преобразява хората в скорпиони, а за ароматна и полезна билка.
Вижте и тези свързани публикации. Текстът продължава и след тях!
Съвременните италианци похапват босилек с домати, листни зеленчуци, супи, яйца, рибни специалистети, сирена… Но това, което няма как да се случи без босилек, са традиционните пасти и пици, лазанята, сосовете за тях и без съмнение – пестото! Подправката е главен компонент на италианският сос песто.
Песто

Знаменитият зелен сос с ярък, освежаващ вкус, е изобретен в Генуа, северозап. област Лигурия. Името идва от технологията – съставките не минават топлинна обработка, а просто се притриват до пюре в мраморен хаван и се смесват. Жестокото правило е: никакъв метал. Иначе вкусът на босилека ще се влоши.
Но днешните италианки естествено не отделят 1 час да чукат босилек, а ползват блендери и кухн. комбайни. Традиционното песто вече се прави само на шампионатите по песто в Лигурия. За съжаление пестото в блендер губи и яркия си цвят, и пълната си палитра аромати.
Впрочем, в пестото се слага лигурийски босилек. Той е съвършено лишен от ментов привкус и се отличава с изтънчен аромат.
Класическата рецепта
- 70 г свеж босилек, да е с по-дребни листенца;
- 30 г изчистени кедрови ядки. Леко се запичат предварително. Ядките в пестото не са главен компонент и сосът не бива да бие на ядки. Те само добавят оригиналност;
- 60 г твърдо сирене «Пармиджано Реджано»;
- 40 г настъргано сирене «Пекорино» или сардинското «Фиоре Сардо»;
- 2 скилидки чесън;
- 80 г зехтин, нерафиниран, от студена преса.
Пармезан се намира у нас, а другите специфични италиански сирена компромисно заместете с още пармиджано или с кашкавал. Принудени сме да подходим творчески.
Приготвяне по стъпки
- Измийте листенцата босилек с хладка вода и подсушете;
- В мраморен хаван счукайте чесъна и кедровите ядки;
- Добавете немного морска сол и босилекът. Разтривайте съдържанието с кръгови движения;
- Щом добиете смес, подобна на зелен крем, сложете в соса настърганите сирена;
- Сместа отново се чука с чукалото;
- Накрая добавяме зехтина. Ако сосът е предназначен за сандвичи, спестете част от указаното по-горе количество. Ако е за паста, направете го по-течен, щедро добавяйки към посоченото количество.
Тайната на песто: когато започне готвенето, всички съставки са предварително подготвени и темперирани. И кедровите ядки, които са били запичани, и изваденото от хладилника сирене към момента на приготвяне на соса са придобили еднаква температура.
Втора тайна: не правете песто в промишлени количества. Както и да го пазите, той ще загуби от качествата си. Ако все пак ви остане, преместете в съд с добър капак, залейте го със зехтин, и приберете на студено. След три дни изхвърлете.
Разказахме как се готви генуезко песто. Провансалското е леко различно. То е без кедрови ядки. Вместо тях слагат бадеми, а босилекът се подкрепя с мента. Сицилианското пък включва домати и бадеми, а босилекът е в редуцирана доза. В Германия пък вместо скъпите кедрови ядки въобще слагат орехови.
Комбиниран от по-горе посочените варианти за песто е показан във видеото. Неговото достойнство е достъпност – изпълнено само с наши продукти:
Пици, макарони, спагети
Пицата, пастата и ризотото са емблемите на италианската кухня. Но те не се редуват в ежедневното меню. Италианците винаги започват с паста.
Казват, че приготвянето на пастата е цяла наука, приготвянето на соса – изкуство, а паста без сос е просто невежество.
Една от най-впечатляващите рецепти е
Паста с босилек и домати
Впрочем, този сос е възможно най-прост, не изисква особени умения и даже може да се приготви за закуска, докато си вземате сутрешния душ.
Докато се вари пастата, вие ще сложите соса. Трябват домати, босилек, зехтин и пармезан. Босилекът се измива, почиства от повредени стръкчета и се подсушава. Ако е поувехнал, сложете го от предната вечер във вода. Така билката ще получи втора свежест.
Откъснете листенцата. По-мъничките оставете цели, а останалите наситнете. Настържете сиренето и добавете към босилека + щипка сол и евентуално пипер. Само по желание и ако няма да излизате, добавете и 1-2 ск. чесънче. То ще оживи соса.
Смиламе босилека и пармезана до вид на сухи трохи, получили приятен зелен цвят. Добавете 2 с.л. зехтин и размесете. Сосът е готов да увенчае вече сварената паста.
Разсипете я в чиниите и разбъркайте отделените цели листенца босилек. Добавете нарязаните на парченца домати (е, италианците предпочитат разполовени чери) и посипете с щипка сух риган. Накрая прибавете готовия сос. Размесването става в момента на поднасяне.
Паста с босилек, домати, пармезан и зехтин е удивително блюдо. Става за закуска по пижама и за поднасяне на гости. Впрочем, колкото повече босилек се сложи, толкова по-вкусна ще бъде пастата.
За печени меса

Птиче (пилешко), свинско, говеждо – почти всеки вид месо, което ще печете, се радва на аромата на босилека. Подправката разгръща вкуса на основния компонент, интегрира го с гарнитурата, отваря апетита и радва сетивата.
Свинско с босилек
- Измиваме месото и го подсушаваме в салфетка;
- Изчистваме и режем на едри парчета чесън;
- Зеленият босилек измиваме и смиламе в блендер, заедно с чесъна;
- Обогатяваме със зехтин, пипер и посоляваме;
- Всяко късче месо се намазва от вс. страни с босилковия сос и се загръща във фолио;
- Изпичането е за час, на високи градуси.
Тази рецепта се изпълнява с 500 г св. месо, 4 чесънчета, връзка босилек, 50 мл зехтин и останалите изброени подправи – на око.
В доматени сосове
Всички ястия с участието на домати поемат босилек. Приятно е съчетанието при ястия със сос. И разбира се – доматените сосове.
Базилико
Доматеният сос с босилек Базилико има огромен спектър на приложение. Идеален е за:
- Пица – абсолютна всякаква разновидност, но с него Маргарита става фамозна;
- Паста – става както за 15-минутната бърза паста със сос, каквато посочихме по-горе, така и за специалните блюда болонезе и арабято;
- Кюфтета – с този сос се готвят чудни кюфтета, които децата обожават;
- Вместо кетчуп – към месни, рибни и зеленчукови блюда. Естествено Базилико е за предпочитане от който и да е готов продукт.
Особеността на този сос е начинът му на съхранение. Слага се под винтов капак и се изкарва на неотопляемия балкон. И през цялата година сосът не се разваля. И винаги е под ръка за приготвянето на нещо бързо.
Базова рецепта
- 1 кг месести домати;
- 2 ск. чесън;
- Връзка босилек;
- 20 мл зехтин рафиниран;
- 20 мл зехтин extra virgin;
- 0.5 с.л. захар (условно к-во, зависи от това доколко са сладки доматите);
- Сол.
Базовата рецепта се обогатява със зелен пипер или чили.
Приготвяне на стъпки
Домати и босилек – симфония на вкусове Измийте доматите, направете кръстообразни нарези и ги пуснете в кипяща вода. След 2 мин. я излейте, обелете и изрежете дръжките. Нарежете на парчета;
- Загрейте в кастролка двата вида зехтин, добавете чесънът, нарязан на едро, и леко го запържете;
- Добавете доматите, разбъркайте и намалете огъня, за да врат на слабо, докато се изпари приблизително половината течност;
- Прибавяме накълцания босилек, захарта и солта и задушаваме 10 мин под капак;
- Готовият сос смиламе до равна консистенция в блендер;
- Проверяваме вкуса и консистенцията. Сосът трябва да е гъст като кетчуп. Ако е, отново го кипваме и разливаме в буркани. Ако не е – леко разреждаме преди разливането. Затваряме с капачките и когато изстине, можем да го сложим на постоянното му място за съхранение.
Босилек в зехтин
(босилеков дресинг)
Зеленият босилек се съхранява отлично в зехтин и е готов за подправяне на салати. По-гъст вариант на соса е идеален за сандвичи и ястия, а по-течният – за паста.
Основна рецепта
1 връзка босилек, 200 мл зехтин extra virgin, 2 ск. чесън
За тази рецепта използвайте зехтин от студена преса. На бутилката трябва да е маркирано: екстра върджин. Това масло има най-добрия аромат. Колкото е по-наситен цвета, толкова по-качествено е то, за разлика от златисто-жълтото.
Приготвяне на стъпки:
- Измийте и почистете чесъна и босилека;
- Смелете ги и добавете зехтина;
- Разбивайте до еднородност;
- Преместете в чист съд, затворете го с капак и сложете в хладилни. Подправяйте с по чайна лъжичка от соса салати, супи, сосове, паста, месо и др. блюда. Прекрасни са сандвичите със сирена Фета и чашка ароматен зел. чай – отлична закуска.
Това е босилеково масло за кулинарна употреба. Малко по-различно се прави босилек в зехтин за лечение. Рецептата за здраве, както и други терапевтични схеми с босилек по болести, сме описали ТУК:
Продукти с босилек

Какви готови продукти ни се предлагат от производителите? Освен сушена подправка, откривана с лекота в супермаркетите, има босилек на стрък, екстракти в капсули, тинктура и етер. масло. Те са ориентирани към здравето и за решаване на конкретни здравосл. проблеми.
Босилек, стрък
Билката е сушена и без всякакви примеси е опакована с цел приготвяне на лечебен чай или отварка. Растение, поднесено по този начин, гарантирано е без примеси, само изсушено, по-едно, без прахообразни субстанции. По това се различава от продуктите за кухнята. На опаковките изрично е отбелязано, че билката е за лечение и дори са посочени подходящите заболявания + рецепта за приготвянето.
Босилек на стрък се предлага в 50-грамови опаковки, като средно стойността му е 1.50 – 1.70 лв. Присъства в асортимента на Биопрограма, на Билек, както и в състава на лечебни сборове като този при безсъние и нерви на Шаркови (50 г, 1.61 лв).
Масло от босилек
Етеричната разновидност (не маслен извлек) се предлага за ароматерапия и арома вана, за втриване, инхалации и др. Показано е при стрес, тревожност, мигренни пристъпи, алергични реакции. Тонизира и ума, прави го по-продуктивен. По-познат е като лечебно средство при дихателни затруднения и патологии. Гони насекоми.
Като всяко етер. масло, и босилковото се разфасова в мънички шишенца. Понякога на етикетите ще видите латинското му название ocimum basilicum или просто Basil.
Продукти у нас:
- На Арома лайф – 10 мл, 7.89 лв;
- На Етерика – 5 мл, 5.89 лв;
- На Биохерба – 10 мл, 6.49 лв;
- На Боталайф – 20 мл, 20.98 лв;
- Австрийското STIX – 10 мл, 26.58 лв;
- На Ривана – 10 мл, 6.88 лв;
- На Пранаром – био продукт от екзотичен бос. , 10 мл, 20.98 лв;
- На Ботаника – 10 мл, 7.78 лв.
Босилек на капсули
Екстракт от растението се предлага в капсулирана форма за лесно приемане при лечебни инициативи. За този продукт се предпочита „свещен“ – индийски вид, източник на ред биолог.-активни в-ва. Препоръчван за клетъчно хранене и подсилване на имунитета, като адаптоген и антиоксидант.
Продукти у нас:
- На Булгарикус Фуудс – 60 и 120 бр. опаковки, 500-милиграмови капсули, с-ст съответно 19.98 лв и 31.98 лв;
- На Нейчърс Уей – 60 бр., 450 мг, с-ст 46.28 лв;
- На Суонсън – 60 бр., 400-милиграмови капсулки, с-ст 26.48 лв;
- Нербал Хилс – 60 бр., 400 мг, с-ст 18.58 лв;
- На Биохерба – 100 бройки, по 300 мг, с-ст 15.48 лв.
Спиртен екстракт
Спиртните извлеци от босилека имат ограничено място и не са предпочитани. Затова няма на пазара тинктура от босилек, тъй както ще открием за стотици други растения. Кралското растение взема участие в някои сборни продукти, насочени към конкретна терапевтична цел.
Пример е тинктурата на Панацея в подкрепа на имунитета, където се ползват спритни екстракти от мента, лист орех, босилек, роза, коприва и др. (7.58 лв).
Босилек в козметиката
Лечебното етер. масло на босилека има по-ограничено приложение в козметиката. Може би производителите го възприемат като недостатъчно екзотично, та нали присъства по рафтовете на вс. магазин. Но пък малкото образци идват от утвърдени козметични марки и демонстрират ползата от прекрасното растение.
Шампоани
Босилекът присъства в шампоани за дами и специално за мъже, в продукти за ежедневна грижа. Продуктите с него не са специализирани. Тяхно достойнство е мекото почистване, хидратиране и придаване на блясък. Разчита се на компонентите на етер. масло, в съчетание с витамини и оригиналния аромат.
Продукти у нас:
- На Rene Furterer – шампоанът Naturia, рекламиран като ултра нежен. 200 мл – 24.97 лв, 50 мл – 4.89 лв;
- На Росатея – за мъже, с натур. босилков екстракт, за подхранване в дълбочина. Насочен към сухите до нормални според секрецията си коси. 180 мл;
- На Chandrika – Сидха, индийски продукт с билки. Създаден по принципите на Аюрведа, той съчетава босилек с още три билки. Насочен към оздравяване и на скалпа. 180 мл, 4.98 лв;
- Долива – шампоан, рекламиран като съживяващ, за насищане с хранит. в-ва. 500 мл, 21.78 лв.
Козмет. гиганти рядко ползват босилек, но той идеално пасва на дом. сапуни, шампоани и др.
Още козметика с босилек:
- Маска за лице – срещу кожни проблеми и заболявания, успокояваща и подсушаваща. Босилковото масло охлажда, карамфилото се справя с омазняването, евкалиптът работи регенериращо. 100 мл, 13.98 лв;
- Крем за бръснене с екстракти от шафран, алое, босилек – 200 мл, 12.47 лв;
- Сапун на Нести Данте – романтика от Италия с дива череша и ухание на босилек. 250 г , 8.89 лв.
Опасности и вреди
Опасните свойства на босилека
Дали сте чували, че босилекът е вреден, щом се приема в големи колич.
Особено е опасен за страдащите от епилепсия, патологии на сърцето и за целия срок на бременност.
С внимание следва да се употребява при наличието на диабет, хипертония, тромбофлебит и исхемична болест.
Билката обладава бактерицидни свойства, но в големи дози се превръща от лекарство – в отрова. Силно казано, разбира се. Но в босилека има съединения на олово, заради което се сочат вредите от него. Включително когато се касае за препарати на негова основа. Босилекът дразни стомаха и има риск да доведе до отравяне. На теория. На практика е затруднително да се поеме толкова крупна доза.
Внимание! Съществува и индивидуална непоносимост към босилек. Съветът на специалистите е да не се дава преди седмата година.
Като цяло растението е необикновено полезно. Но въздействието му върху конкретен организъм зависи от наличието на едни или други заболявания, както и от стила на хранене. Ако имате хронични болести, консултирайте се, преди да увеличите значително употребата или започнете нар. терапевтична схема.
Консумирайте в умерени дози, за да се радвате на качествата на чудната лечебна и ароматна трева.
Споделете какво готвите с босилек! И статията ни, да бъдем полезни ЗАЕДНО!