Джинджифил. Древният корен – универсален цяр днес и у нас. „Медът“ на панацеята. Свръхдозата – „жилото“ на корена
Съдържание на статията:
Рогатият корен – откъде идва. Разпространение
От древни времена из Югоизточна Азия – най-вече в Индия и Китай – до ден днешен, из целия съвременен свят, джинджифилът (Zingiber Officinale) отстоява реномето си на универсално лекарство. Рогатият корен, както се превежда името му от санскритски, е описван като панацея от Конфуций (557-479 пр. н. е.), в това му качество арабите го разпространяват в Древна Гърция и в Римската империя, а Марко Поло – в Европа през 13 век, а три столетия по-късно достига и до Америка. Днес пред медицинските и кулинарните ползи на джинджифила се прекланя цял свят благодарение на мегапроизводството му в Индия, Китай, Тайланд, Ямайка и Австралия.
Уникалният джинджифил – в едър план
Титлата си „универсален лек“ коренът защитава с конкретния си уникален състав. Той именно му придава уникалните свойства, уникалния вкус, уникалния аромат.
В 100 г джинджифилов прах има:
- микро и макро елементи (много повече отколкото в други подправки): най-много калий – 1320 мг, магнезий – 214 мг, калий – 114 мг, фосфор – 168 мг, манган, натрий, желязо и цинк.
- витамини – преобладават: витамин С (0.7 мг) и от групата В, по-малко А.
- въглехидрати (72 мг), диетични фибри (14 мг), протеини (9 мг), мазнини (4 мг).
- етерични масла с висока концентрация: феландрин, борнеол, цитрал, цинеон (от тях е тръпчивият вкус). гингерол (лютото идва от него).
- аминокиселини: метионин, лизин, фенилаланин.
Отровното „жило“ на панацеята
Повече от 400 сложни химически съединения са установени в състава на древния и винаги млад корен. Те го правят силен и полезен, но и силен и опасен. Преди да го славославим като панацея, хубаво е да сме наясно на кого и как може да навреди рогатият корен, определян от Агенцията по храните като „безопасен хранителен продукт“. Безопасността си има количествена граница: 2 грама на всеки килограм телесна маса.
Ето една лесна дозировка: 1 грам джинджифилов екстракт е равен:
- на 1 чаена лъжичка джинджифил на прах,
- на 1 капсула с екстракт,
- на 4 чая от по 250 мл, всеки един, приготвен с по една втора чаена лъжичка джинджифил на прах.
Всичко над този лимит е свръхдоза! Но „отровното жило“ на универсалния лек се проявява и при други обстоятелства. Понякога и безобидният чай не е безобиден. Ако ни мъчи някакъв телесен дискомфорт.
10 противопоказания, които трябва да имаме предвид:
- При високо кръвно и коронарна болест.
- При язва на стомаха.
- При стомашно-чревни разстройства, при изявен рефлукс – води до нездравословна киселинност.
- При цироза на черния дроб.
- При камъни в жлъчката – може да засили болката при прекаленото отделяне на жлъчен сок.
- При заболявания, изискващи прием на лекарства за разреждане на кръвта (антикоагуланти: синтром, клопидогрел, аспирин) – заради опасност от вътрешни кръвоизливи.
- При диабет – по-добре да се избягва джинджифилът, непремерена доза може да предизвика хипогликемия.
- При хемофилия – допълнително действа разреждащо на кръвта.
- При бременност – може да е токсичен за плода.
- При проблеми със съня – превъзбужда.
„Медът“ на рогатия корен
Десетократно по-силен е „медът“ отколкото „жилото“ на универсалния джинджифил. Заслужил си е званието „панацея“. Може да се консумира директно – пресен, изсушен, смлян, във вид на чай, сок или масло, а също в комбинации с други продукти. Да не забравяме уговорката за дозата и за свръхдозата! Безброй са полезните му свойства – някои са тествани с хора, други имат само лабораторни доказателства:
- нормализира кръвното налягане и функцията на сърцето,
- укрепва имунитета,
- при настинки, бронхити и грип,
- подпомага храносмилането,
- облекчава артрита и артрозата,
- предотвратява появата на паразити в организма ни (има силно антихелмитно действие),
- редуцира наднорменото тегло – ускорява метаболизма,
- укрепва нервната система – действа успокояващо и антистресово,
- при метеоризъм и диария,
- облекчава менструални болки,
- мощен афродизиак,
- превантивно действие срещу злокачествени заболявания,
- защитен ефект срещу Алцхаймер и Паркинсон.
Джинджифил + мед = лек?
Джинджифилът се съчетава най-добре с мед – практиката е вековна, а науката го потвърди в ново време. Тази печеливша комбинация можем и сами да си обясним: получава се двойно активен продукт!
Джинджифил и мед – това е смес, с която се постига два пъти
- по-силен имунитет,
- по-бърз оздравителен процес,
- по-мощно антиоксидантно действие – старостта приближава, но с бавни крачки;
- по-висока антибактериалност;
- по-силен обезболяващ ефект,
- по-активен метаболитен процес,
- по-видимо регенериращо въздействие;
- по-силен тонус.
Джинджифил и мед + още нещо – домашна направа
Ще пристъпим към конкретната рецепта след като се уверим, че и към двете съставки имаме поносимост. Иначе и алергията ще бъде с двойна сила.
Класическа рецепта за лечебната смес:
300 грама почистен пресен джинджифилов корен смиламе в машинка (или го настъргваме на ренде). Добавяме го към 300 грама натурален пчелен мед.
Сместа съхраняваме в хладилник. Приемаме сутрин по 1 чаена лъжичка с малко хладка вода. Можем да прибавим към чай (но той трябва да не е врящ, а до 70 градуса). Сместа издържа с месеци, тъй като медът играе ролята на консервант. Възможна е и по-щадяща откъм силния джинджифил пропорция на пастата: 100 грама корен в 500 грама мед! И още: 500 грама мед, в който добавяме 250 грама джинджифил на прах.
Здравословна напитка
Обелени корени настъргваме на ренде или пасираме в блендер. Полученият сок използваме за оздравителна напитка, полезна при грип и простуда. В чаша гореща вода прибавяме 2-3 чаени лъжички от джинджифиловия сок. След като поизстине, разбъркваме с една супена лъжица мед. Пием на бавни глътки след хранене. Така поне три-четири дни. Сокът съхраняваме в хладилника и вск път приготвяме свеж еликсир.
Медена джинджифилова напитка за тънка талия
200 грама настърган на ренде изчистен джинджифилов корен накисваме в 1 литър минерална вода. Най-добре ще е да престои една нощ. На сутринта прецеждаме и добавяме 2 супени лъжици мед (по избор и сокът на 1 лимон). Пием по 100 мл от свежата напитка сутрин и вечер. На гладно (при здрав стомах). Ефектът се засилва, ако добавим 1 с. л. канела.
Тази рецепта има троен ефект: топи килограми, усилва имунитета, подобрява тургора на кожата. Защо се получава? Защото напитката чисти шлаки, паразити, токсини, като засилва метаболизма.
Джинджифил, мед и лимони
Тази комбинация има още по-мощен ефект срещу настинки и вирусни заболявания, засилва метаболизма, подобрява храносмилането (още по-подходяща за шишковци). Помага и при висок холестерол.
150 грама изчистен джинджифил, 2 лимона с корите, без семките – блиндираме. Забъркваме с 250-300 грама мед, за да получим хомогенна смес. Приемаме по 1 лъжичка сутрин – вместо закуска. Има сладко-кисело-лютив вкус. Държи ситост. При необходимост и силно желание и вечерята може да заменим с лъжичка от чудодейната „забърканка“. Но пък може да попречи на спокойния ни сън.
Чай от джинджифил
Да не забравяме полезността, приятният вкус и бързото приготвяне на топлата оздравителна напитка. В Хималаите и в Индонезия е № 1. Важно е да направим основата на чая – джинджифил, залят с гореща вода! Може да е настърган, нарязан или на прах. Кисне в горещата вода 20-ина минути. Прецеждаме и тогава добавяме: мед, лимон, лайка и каквото ни харесва!
Да не прекаляваме с дозата и при проблемен стомах – след ядене.
Можем да проявим творчество
Обичайните рецепти – с джинджифил и мед, с джинджифил, мед и лимони – можем да дообогатим, според личните ни вкусови предпочитания и кулинарно въображение. Например: С лъжичка канела. Със скилидка чесън. Със сок от моркови. С ябълков сок. Със сок от нар, от боровинки. С 2-3 листенца мента. С малко хрян.
За деца – от 2 до 5!
Внимание – под 2-годишна възраст да не се дава в каквато и да е форма джинджифил! От 2 до 5 годинки – в щадящи комбинации – чай, разреден сок. Най-приятната за малчуганите напитка е: в чаша топло прясно мляко добавяме 1 чаена лъжичка от сместа за възрастни – джинджифил + мед. Още по-лесно и бързо се приготвя, при необходимост, така: чаша топло мляко, лъжичка джинджифил на прах, лъжичка мед. Ефикасна при нощни кашлици – дава се преди сън.
Бонбони „Детска радост“. В силиконови формички изливаме предварително хомогенизирана смес (100 г мед, 1 ч. л. джинджифил на прах, 1 ч. л. канела, 1 ч.л. смлени орехи). Втвърдяваме допълнително в хладилната камера. За подсилване, а не против кашлица.
„Таралежки“ за родители. Бонбонената радост за възрастни прилича на детската, но с добавка към тях – ром или коняк, оваляни в шоколадови пръчици и кокосови стърготини.
За деца над 7 години
Във вряща вода (500 мл) кисне за около половин час един корен (3-4 см), почистен предварително, нарязан на филийки, или настърган. Прецежда се и се добавя сокът от половин лимон и 2 лъжички мед. Да се приема след храна, за да не се дразни стомахът.
Вижте и тези свързани публикации. Текстът продължава и след тях!
За свежа кожа
Единият вариант: Към предпочитана от нас маска да добавим лъжичка джинджифил на прах.
Друг начин: 1 ч. л. джинджифил на прах, 1 ч. л. мед, малко лимонов сок
Трети вид: Към 1 с. л. мед прибавяме по 1 с. л. сок от нар, от портокал и джинджифил на прах.
Намазваме, стоим 20 минути, измиваме с хладка вода.
Подправката джинджифил по света
Пресен, сушен, маринован, пържен, варен или задушен – по различен начин се използва рогатият корен в различните страни. Преди всичко в Азия. Там е на почит лимоновият аромат и лютивият вкус на джинджифила. Там и обикновената домакиня знае, че преди да се използва за различни ястия рогатият корен трябва да престои около час в студена вода, че топлинната обработка усилва лютивината му. Според Аюрведа, не може да има здравословно и балансирано хранене, ако отсъства универсалната подправка джинджифил.
- В Китай. Варят джинджифила (главно в супи) или го пържат. Там го и захаросват.
- В Индия и Шри Ланка. Използват го преди всичко за сосове към месни и зеленчукови блюда. Запържват го с чесън и лук.
- В Тайланд. Добавят смления джинджифил към кърито. С малко кокосово мляко.
- В Индонезия. С джинджифилова паста с добавка от чили „мариноват“ месата преди изпичането им на скара.
- В Хималаите. Обичайният чай е от пресни резенчета джинджифил.
- В Югоизточна Азия. От джинджифил варят сладка, мармалади и правят бонбони. С него овкусяват компоти и консервират зеленчуци.
- Във Великобритания и САЩ. Използват екстракт от джинджифил при варенето на бира.
- В Германия. Коледният сладкиш е задължително с джинджифил.
Качественият корен
Как да разберем дали джинджифиловият корен не е „тръгнал“? Тънка и лъскава е кората на пресния „рогатко“. Ако с нокът можем лесно да обелим кожичката му – купуваме, без да се двоумим! Силен, лютив и лимонов е ароматът му. Има ли по корена меки и влажни места, развален е. За да запазим по-дълго качествата на добрия джинджифил, трябва да си режем парченца от него непосредствено преди употреба. Съхраняваме на тъмно и сухо място, увит хартия.
Джинджифилът, който използваме, освен пресен, може да бъде сушен, на прах, във вид на капсули – екстракт, или масло.