Съвременният начин на живот поставя зрението ни на безпрецедентно натоварване.
Дългото време, което прекарваме пред екрани на различни устройства води до редица нарушения в зрението, които обаче биха могли да бъдат предотвратени или забавени при правилни грижи и превантивни действия.
С какво вредят екраните на зрението ни
Продължителната употреба на електронни устройства води както до натоварване на очите, така и до натоварване на мозъка. Очите страдат от бързото изпарение на слъзния филм, от дългото гледане наблизо и от интензивното излъчване на светлина в синята част на спектъра.
Появяват се главоболие, късогледство, нарушения във фазите на съня, свързани със синята светлина и симптоми, характерни за синдрома на сухото око – зачервяване на очите, парене на очите, глождене, сърбежи, бели секрети, парадоксално сълзене, размазване на зрението.
Какво можем да направим за да си помогнем
- Почивайте на всеки 40 минути, като по време на почивката препоръчваме да гледате надалеч.
- Избягвайте да стоите на течение или в помещение с работещ климатик. Това води до допълнително изсушаване на окото.
- Когато имате възможност четете на хартиен носител, а не от екран.
- Спазвайте добрите практики за работа с компютър:
-
дистанция от около 75 сантиметра от монитора
-
мониторът да е разположен така, че погледът да е с около 20 градуса надолу
-
при нужда от употреба на очила по време на работа използвайте специални очила за стационарен компютър, а не тези, подходящи за четене на книга или работа с телефон
-
използвайте изкуствени сълзи, които балансират слъзния филм и предпазват от развитието на синдрома на сухото око;
Можете да използвате защитни очила за работа с компютър без диоптър – те подобряват контрастната чувствителност, намаляват отблясъците, екранират синята светлина в частта ѝ, в която вреди и по тези начини правят възприятието от екраните по-меко.
Имайте предвид обаче, че очилата не могат да намалят умората на очите и мозъка ни, защото тя е производна на времето, което прекарваме пред монитора, на спазването на другите ергономични условия и на грижата, която полагаме за очите си.
- Хранете се балансирано и разнообразно – това е важно освен за здравето ни като цяло и за здравето на очите. Полезни за очите са продуктите, които съдържат пигментите лутеин и зеексантин, бета-каротен, фитохимични антиоксиданти – екстракти от гинко билоба и боровинка, витамин С, Д, и Е, цинк и омега-3 мастни киселини. Консумирайте колкото можете повече цветни зеленчуци, които да не са термично обработени – колкото по-разнообразни, толкова по-добре. Опитайте да включите ястия със студеноводни риби (сьомга, херинга, сардина, скумрия) 2 пъти в седмицата в хранителния си режим.
- В повечето случаи, като се има предвид как отглеждаме и третираме нашата храна се препоръчва и допълнителен прием на хранителни добавки, които най-общо наричаме витамини за очи.
- Има различни системи със специализирани упражнения за очи, които можете да използвате. Важно е да се отбележат две важни неща:
-
упражненията имат ефект само ако човек е постоянен и последователен. Упражненията се извършват с очите, но те са основно за мозъка, защото ние с очите гледаме, но с мозъка виждаме!
-
преди да правите упражнения за очи, е добре да се посъветвате с вашия офталмолог за състоянието на стъкловидното тяло и ретината на окото. При наличие на периферни дегенерации в ретината, заплашващи с нейното отлепване, упражненията за очи са противопоказни.
- Посещавайте офталмолог веднъж в годината, дори и да нямате оплаквания. Профилактиката винаги е за предпочитане – по-лесна и по-евтина от лечение на заболяване.