Какви мнения има за Орофар спрей и Орофар таблетки за смучене. Цена и приложение за гърло и при гнойна ангина. За деца. Заместители: Хексорал, Тантум верде, Ангал
Започваме с главното, което хората най-често питат: Откъде да се купят онлайн Орофар таблетки и спрей. И след това ще продължим с мненията и описанията на препаратите, със страничните ефекти, дозировката и заместителите. Много ви молим и вие да оставите своето мнение, за да бъдем заедно полезни на читателите!
Откъде да купим Орофар онлайн? | |
---|---|
Орофар спрей | Орофар таблетки |
![]() |
![]() |
Виж цена | Виж цена |
Комбинацията от антисептик и обезболяващо е прекрасно откритие за УНГ – практиката. Тези препарати атакуват всякакви патогени, а местният анестетик веднага премахва болката при гълтане и спира възпалителния процес.
В Орофарм активният агент е бензоксониев хлорид. В таблицата виждаме патогените, които унищожава.
Антипатогенна активност на бензоксоний | |
---|---|
Вид патоген | Конкретни имена |
Бактерии | гонорея, хламидия, трихомони, стафилококи |
Вируси | грип, парагрип, херпес, липофилни вируси |
Гъбички | кандида |
Други | протозои, спермицидна активно |
Мнения за Орофар от БГ мама
В почти всяка тема за болно гърло някой от участниците препоръчва Орофар. Въпреки огромната конкуренция в сектора, препаратът се познава и изтъква като ефективен.
Някои го предпочитат за смучене, други смятат за плюс наличието на спрей. Рядко се осъзнава фактът, че едната му съставка е бактерицидна – аналог на антибиотик. Потребителка критикува лидокаина като слаб и споделя, че след десетина минути болката се връща.
ВАЖНО: Вижте още мнения и оставете и вие своя отзив ТУК, в нашия форум с коментари! Доволни ли сте от Орофар? Помогна ли ви? Какви негови заместители бихте препоръчали? Пишете! Нека да бъдем полезни всички заедно!
За какво се използва Орофар, листовка
Орофар е комбинация от антисептика бензоксоний и обезболяващ лидокаин. Съчетанието е направено за въздействие върху лигавиците в устата и гърлото. То атакува приоритетно патогени, причиняващи локално инфектиране и възпаление на това място. Следователно Орофар е приложим при заболявания, свързани с инфектиране на уста/ гърло.
Съдържание на статията:
- При болки в гърлото. Това е показание №1 за избора на Орофарм. Лидокаинът в него действа моментално, а антисептикът дава ефект напред във времето, като премахва причинителите на болката – патогените. Следователно Орофар сработва при прилагане и намалява факторите за бъдеща болка. Ефективен е при ларинги, фарингит и смесени поражения;
- При гнойна ангина. Орофарм оказва местно лечение при гнойни процеси. Лечебната комбинация достига до огнището и го обеззаразява. Противоболковата съставка успокоява пациента и улеснява преглъщането. За предпочитане е да се избере спрей. Той се прилага продължително време като поддържащо лечение;
- При инфекции в устната кухина – стоматити, възпаляване на венците, афти Орофарм значително подобрява състоянието на пациента;
- При ранички или гъбички в устата. При ранички (афти) Орофарм е с висока ефективност, при гъбични зарази оказва спомагателна роля. Той е ефикасен срещу кандида, но не винаги се справя сам с упоритата гъбичка;
- При дентални процедури като екстракция на зъб и други стоматологични операции Орофарм обеззаразява работното поле и пресича риска от вторично инфектиране.
Видове Орофар, съдържание, описание
Орофар е производсто на Stada. Линията включва три продукта, които разкриват избор на пациента дали да използва химически или натурален състав, а също така избор между две различни форми на прилагане – на спрей и като таблетка за смучене.
Орофар спрей
Спреят за уста съдържа 0.2% бензоксониев хлорид и 0.15% лидокаин. Бори се с патогени от всякакъв характер в устата и гърлото. Спрей формата го прави удобен за прилагане. Достига максимално в дълбочина, включително обхваща и сливиците. Полезен е при простуди с драскане на гърлото и дискомфорт при преглъщане. Прилага се при болен зъб, възпален венец, раничка.
Минимална възраст за използване на спрея е 4 години. Обърнете внимание, че се впръсква самостоятелно. Преди и след него не се мият зъби, не се яде, пие. Ефектът от лекарството е леко изтръпване в устата, което постепенно преминава. По време на впръскването дишането се задържа.
Орофар таблетки за смучене
Съставът на таблетките Орофарм е идентичен със състава на спрея. Но концентрацията е по-малка – има 2 пъти по-малко антисептик и с 50% по-малко лидокаин. Следователно таблетките са по-слаби от спрея.
Назначават се при простуди, възпаления и инфектирания в гърлото, както и при проблеми в устата. Спектърът от заболявания не се различава от тези при спрея – фарингити, ларингити, ангини, афти, проблемни зъби и др. състояния, придружени с болка.
Орофар херба Стада
Херба е вариант на Орофарм за любителите на натуралния състав. Таблетките съдържат пет билки и вит. С за имунитета. Докато обикновените таблетки Орофарм са безрецептурно лекарство, билковите са добавка. Тя комбинира лайка и салвия против възпаление, мащерка за отхрачване, ружа за омекотяване на лигавиците и мента за локално успокояване.
Поради разликата в състава, Орофар Херба има особено приложение – при пресипнал и дрезгав глас, при рискови фактори за разболяване, при излагане на цигарен дим и сух въздух, както и на други дразнители. Херба има хидратиращо и предпазващо значение.
Дозировка и прием
Всички продукти на Орофар могат да се вземат през 2 – 3 часа за бързо и необратимо повлияване на състоянието.
Дозировка на Орофар спрей
Спреят се впръсква в две локации, според проблема. Ако инфекцията е в устата, той обхваща лигавицата на устната кухина. Ако инфекцията е в гърлото, струята се насочва към задната страна на гърлото.
Предвидени са 3 до 6 пъти обработване с Орофар, като трябва да се съблюдава пауза от минимум два часа между дозите.
Разликата при възрастовите групи се изразява в брой впръсквания. Малките пациенти до 11 г. приемат 2 или 3 струи, а над 12 г. може да се впръскат 4 струи.
Дозировка на Орофар таблетки (хапчета)
Еднократната доза при таблетките е 1 брой, никога повече. Таблетката се оставя да се разтвори самостоятелно в уста, без дъвчене и чупене, без поглъщане. Активните съставки трябва да се разтопят и да минат през лигавиците.
Разрешено е вземането на 1 т. през 2 до 3 часа. За деца максимумът е 6 таблетки за денонощие, а за възрастни – 10 таблетки.
Специално за възрастни е допустимо да вземат по 1 т. през 1 час, само в момента на остро възпаление. След потискане на болката се минава към обичайната кратност – през 3 часа.
Херба таблетките имат друга схема на прием – пак по 1 брой, но за деца до 6 г. максимумът е 3 таблетки, а всички над 6-год. възраст могат да изсмучат по 4 таблетки за деня.
Как се дава на деца
Категорично изискване на спрея е да се задържи дишането в момента на впръскване. Идеята е лекарството да полепне по лигавиците, а не да се въведе в дихателния път.
По описаната причина препаратът е противопоказан за най-малките деца, които не контролират дишането си. Формално границата е 4 години, но не важи за по-големи пациенти, които не могат да задържат дъх. За тях са предназначени смучащите таблетки.
Минималната граница за приемането на Орофар таблетка е 5 години, за Орофар Херба – 4 години.
Продължителност на употреба, резултати
Орофар се приема до 5 дни. Ако за този срок не се отбележи положителна тенденция или пациентът се влоши, необходимо е да се преразгледа лечението.
Видео: рекламен клип на линията за гърло.
Противопоказания за Орофар
Производителят не посочва категорични забрани и ограничения, освен минималната възраст (4 години за Орофар спрей и Херба таблетки, 5 години за Орофар таблетки). Той само препоръчва консултиране със специалист, ако пациентът страда от крайно трудно преглъщане или има висока Т°С.
Странични ефекти от Орофар
Възможни са признаци на алергичен отпор спрямо лекарството. При откриване на прояви като задъхване, трудно преглъщане, подуване на устни, език или гърло, както и на кожата на лицето, обриви, мехури или просто сърбеж, то препаратът се спира незабавно и се търси медицинско съдействие.
Алергичните прояви са крайно редки. По-чести са дразнене и изтръпване на устата под влияние на лидокаина. Този орален дискомфорт е бързопреходен.
- При бременност или кърмене? Производителят препоръчва на спадащите към двете рискови групи да координират лечението си със специалист и да му съобщят за състоянието си;
- Може ли с алкохол? Няма ограничение относно спиртните питиета по време на терапията с Орофар, но всички храни и напитки се приемат с 2 – 3 часа отстояние от впръскването или разтопяването на Орофар;
- Кога да се обърнем към лекар? При проява на нежелателни реакции и също след 5 дни безрезултатно лечение.
Цена в Ремедиум, Марешки и др.
Цената на спрея варира между 11.69 лв. и 14.31 лв. Най-добри цени откриваме във веригите Гален (11.69 лв), Ремедиум (12.15 лв), Софармаси (14.19 лв). При Марешки трябва да се провери дали се зарежда препаратът в конкретния аптечен обект.
Взаимодействия с други препарати
Взаимодействия на Орофарâ с други лекарствени средства не е известно. Смучащи хапчета не се съчетават с мляко, то намалява антимикробната активност на бензалкониевия хлорид. Също така препаратът се обезврежда от съприкосновение с йод.
- Сероксат и Орофар. В листовката на препарата няма изрични указания да не се съчетава Орофар с лекарства за тревожни и психически разстройства, какъвто представител е Сероксат. При приемане на Сероксат да се спазва отстоянието от 3 часа, защото водата отмива другото лекарство от лигавиците;
- Ремирта и Орофар. Антидепресантът миртазапин също е приложим по време на лечението на болно гърло. За него важи написаното и за Сероксат – да не се съчетават по едно време. Още ТУК: Мнения за Ремирта и странични ефекти;
- Взаимодействия с антибиотици. Съчетаването на Орофар с перорални антибиотици е класическа схема за комбинирано лечение на бактериални форми на дихателни инфекции, гнойна ангина и гнойни поражения в устата;
- Взаимодействия с противогъбични лекарства. Орофар без проблеми се съчетава с перорални противогъбични средства, но няма смисъл от съчетаването на локални препарати. Ако устата се обработка в локален противогъбичен медикамент, Орофар трябва да се спре;
- Взаимодействия с други орални спрейове или таблетки. Относно състава на тези средства няма противопоказания за комбиниране. Например Орофар се съчетава добре с противовъзпалителни от нестероиден тип. Проблемът е, че локалните препарати действат с еднаква форма върху едно огнище. Те се „бият“ и „измиват“ едно друго. За предпочитане е да се подбере един препарат и да се взема до облекчение.
Заместители
Точен аналог на Орофар не съществува. По-рано Септолете се е правил с бензоксоний, но сега активната съставка е променена на бензидамин, който е противовъзпалителен агент за прилагане в гърлото. Впрочем двете лекарства са съвместими.
Орофар има изобилие от заместители. Това са всички локални препарати за инфектирани огнища в уста/ гърло. Такива се произвеждат в огромно количество – и със синтетичен, и с натурален състав.

Заместители – препарати за болящо и червено гърло
Най-близкият по действие заместител на бензоксоний е антисептикът хлорхексидин. В спрей форма са направени следните медикаменти.
- Сентон Екстра спрей за гърло – против възпаляване до ларингса. Антисептичната функция се покрива от хлорхексидин, който е силно ефективен върху лигавици. Бързо овладява зачервяването и трудното преглъщане. Няма обезболяващо, затова се ползва продължително, до 5 пъти дневно, но пък минималната възраст е 14 години. Опаковка от 50 мл струва до 7.61 лв;
- ХексиОрал представлява чист разтвор на хлорхексизин за обработка на устата. Антисептикът е насочен главно към бактерии в зъбната плака и венците, възпаления при зъбите, фарингити, ангини и др. Препоръчва се при трудна хигиена поради шини, протези и др. Опаковка от 50 мл струва до 5.70 лв;
- Гъм Пароекс е серия за устна хигиена. Един от продуктите е с хлохексидин – ХЛОРХЕК. Той се афишира като продукт против плаката, при възпаления и кървене. Опаковка от 50 мл струва до 11.50 лв;
- Перио КИН е спрей за интензивна грижа, главно насочен към устата. Хлорхексидинът в него се бори с плаката;
- Ороксан също съдържа хлорхексидин и още няколко освежаващи и облекчаващи съставки. Направен е като помощно средство при дразнения и възпаления в уста и гърло. Цена 15.30 лв за 20 мл.
Ангал
Прави се на таблетки за смучене с два вкуса – ментол и лимон. Съчетава хлорхексидин с лидокаин, което го прави доста точен заместител на таблетките Орофар. Има същите назначения и употреба.
Обеззаразява и обезболява. Овладява доста вируси, които причиняват болести в гърлото. Избира се при зачервяване и болезненост в гърлото, при трудности с преглъщането, както и при бактериални инфектирания с висока Т°С.
Това е доста точен заместител на Орофар. Препаратите си приличат дори по цена.
Хексоралетен Н
Близък до Орофар е препаратът Хексоралетен Н, който съчетава антисептикът хлорхексидин с обезболяващото бензокаин. Направен е на таблетки за смучене, чието назначение е възпаляване на гърлото при патогенен причинител, стоматити, гингивити и други бактериално провокирани процеси.
Хексоралетен съдържа голямо количество 5 мг антисептик и значимо количество анестетик – 1.5 мг бензокаин. Кутия с 20 таблетки струва до 9.94 лв.
Трахизан
Още по-категоричен в действието си е Трахизан, който освен хлорхексидин и лидокаин, включва в състава си антибиотикът тиротрицин. Таблетките са за смучене и много бързо повлияват бактериално провокирани възпаления в уста и гърло, пародонтит, глосит, ангина, оративно премахване на сливици и др.
От всички препарати, разгледани в тази статия, Трахизан има най-ярко, бързо и изразено действие.
Анзибел
Внимание заслужават таблетките и пастилите Анзибел, в които виждаме хлорхексидин като антисептик, бензокаин против болката и еноксолон.
Еноксолон, с което Анзибел се отличава от другите препарати, дава изразен противовъзпалителен ефект. Еноксолон редуцира отичане и подпухване. Има противовирусно и антихистаминно действие, повлиява и имунитета. Предотвратява кървене на венците.
Орофар или Тантум верде
На разтвор и на спрей, Тантум верде подава противовъзпалително от нестероиден тип (споменахме го за Септолете). Бензидаминът обезболява и ограничава температурата. Прилага се с цел намаляване на постоперативни и посттравматични болки и отоци, способства заздравяването на рани.
Прилага се при възпаления в устата и гърлото, което се ползва конкретно от Тантум верде. Бързо успокоява болката в гърлото.
Тантум верде има място при простудни заболявания със засягане на гърлото и при инфектирания по разни причини. Неговото обезболяване е постепенно, не така категорично като при Орофар. При интензивна болка за предпочитане е Орофар, а при силен възпалителен процес – Тантум верде.
Хексорал
Това е спрей с хексетидин, който оказва антипатогенно въздействие – антисептично, против микроорганизми в устата и гърлото. Предпочита се при инфекции с трудно преглъщане и кандидоза.
Прилага се помощно при гингивити и други възпалявания по зъби и венци. Помага при язви и афти.
За разлика от Орофар, този препарат подобрява и дъха, който се разнася от огнището на инфекция. Заедно с това намалява зъбната плака.
Гаргара с аспирин при болно гърло
Звучи като домашно средство, но се ползва в медицинската практика, най-често предоперационно гърлото се изплаква с разтвор на аспирин и бензидамин (противовъзпалително).
Методът е прост, безопасен и ефективен. Намалява риска от инфектиране и последваща болка.
Вижте и ТОВА:
- Лечение на болки в гърлото и сливиците само за 4 часа. Бисептол за гърло и други ефикасни лекарства при болки в гърлото. Инхалации.
- Нистатин за гъбички в устата. За колко време минават гъбички по езика? Дактарин или Фунгостатин, спрей?
- Кой е най-добрият антибиотик за гнойна ангина? Как се лекува с гаргара и лекарства? Със сода.
Ми не знам, всички бонбонки и спрейчета са комерсия. Взимаш антибиотик и си ти! Специално имам опит с Ангал, Септолете, Тантума, пил съм ги!
Ако за Орофар става на въпрос, аз съм за спрея… хапчетата са приятни, ама спреят обезболява веднага.